Drukuj Powrót do artykułu

Kołobrzeg: rozpoczął się Festiwal “Muzyka w Katedrze”

06 lipca 2018 | 10:00 | wm | Kołobrzeg Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. bazylika.kolobrzeg.pl

Późnym wieczorem 5 lipca, w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu, muzykę sakralną dworów angielskich i niemieckich z XVI i XVII wieku wykonał Poznański Chór Chłopięcy. Był to koncert inauguracyjny XVIII Międzynarodowego Festiwalu “Muzyka w Katedrze”.

Artyści wykonali kompozycje Thomasa Tallisa, Henrego Purcella, Johanna Bacha, Johann Christopha Bacha, Johanna Michaela Bacha i Johanna Sebastiana Bacha.

Letni muzyczny festiwal zapowiedział ks. dr Andrzej Pawłowski, który od 1. lipca pełni funkcję proboszcza. – Katedra to przede wszystkim miejsce sprawowania Mszy św., którą nazywamy często ucztą Eucharystyczną. Piękna muzyka to też uczta. Życzę, aby każdy koncert w bazylice był nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale przede wszystkim duchową ucztą – powiedział nowy duszpasterz parafii.

Poznański Chór Chłopięcy poprowadziło w Koszalinie dwóch dyrygentów: arcydzieła muzyki sakralnej dworów angielskich z XVI i XVII w. wykonano pod dyrekcją Brytyjczyka z pochodzenia, Paula Esswooda, natomiast kompozycje rodziny Bachów pod batutą dyrektora chóru, Jacka Sykulskiego. Zespołowi towarzyszył Jakub Pankowiak, laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych, który tym razem zagrał na pozytywie, czyli małych przenośnych organach, wykorzystywanych podczas uroczystości kościelnych i dworskich.

Festiwal odbywający się w ramach współpracy „Most Kulturalny Poznań – Kołobrzeg”, pod patronatem ordynariusza diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej bp. Edwarda Dajczaka, posła Marka Hoka i prezydenta miasta Janusza Gromka, zakończy się 23. sierpnia. Koncerty odbywać się będą w każdy czwartek.

Mimo, iż koncerty są biletowane, cieszą się zainteresowaniem nie tylko publiczności lokalnej, ale także gości z Polski i Niemiec.

Poznański Chór Chłopięcy, o tradycjach sięgających 1945 r., nagrał wiele płyt, dokonał światowych prawykonań znaczących dzieł kompozytorów współczesnych. Otrzymał nagrodę Honorowej Perły Kultury (2012) i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014).

Paul Esswood jest jednym z wiodących światowych kontratenorów. Pracuje w operach Europy i Ameryki, był pierwszym kontratenorem śpiewającym w mediolańskiej La Scali. Jest członkiem Honorowym Królewskiej Akademii Muzycznej, a w 1992 r. otrzymał niemiecką Händel-Preis. Wykorzystując swoje duże doświadczenie w dziedzinie śpiewu barokowego, rozpoczął karierę jako dyrygent.

Jacek Sykulski jest kompozytorem, dyrygentem i chórmistrzem, absolwentem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Dyrektorem artystycznym Festiwalu “Muzyka w Katedrze” jest Przemysław Kieliszewski – dyr. Teatru Muzycznego w Poznaniu, a organizatorem Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.