Kołobrzeg – tysiące wiernych w procesji Bożego Ciała
16 czerwca 2022 | 18:23 | wm | Kołobrzeg Ⓒ Ⓟ
Tysiące wiernych wzięło udział w procesji Bożego Ciała, która wyruszyła po Mszy św. w konkatedrze WNMP w Kołobrzegu. Eucharystii przewodniczył bp Zbigniew Zieliński, koadiutor diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Bp Zbigniew Zieliński mówił w kazaniu m.in o wyjątkowości święta Bożego Ciała, cudach, które dzieją się każdego dnia i zdarza się, że powszednieją, o stanie ducha w dobie rozwoju technologicznego, a także wspomniał o 46. rocznicy przywrócenia sacrum nadmorskiej bazylice, w której przez wiele lat było Muzeum Oręża Wojska Polskiego.
– Dopiero w 1974 r. w dniu Bożego Ciała tę bazylikę przekazano Kościołowi. Burzliwe dzieje tej ziemi pozwoliły docenić jeszcze bardziej możliwość korzystania z tej świątyni. Ludzie tu przybywali z różnych stron – mówił kapłan, przypominając, że ludzie jadący w transportach do miejsc gdzie mogli się osiedlać przede wszystkim pytali czy w danej miejscowości jest kościół i ksiądz, jeśli nie było jechali dalej.
– Dzisiejsza uroczystość jest wyjątkowa i niepowtarzalna, Chrystus daje nam swoje Ciało – mówił duszpasterz, wyjaśniając, że w przeżywaniu dzisiejszego święta, są takie tajemnice, które nie tyle, że są nie zgłębione, ile stanowią ciągłe wyzwanie dla serca i umysłu i ludzkiego i są inspiracją do poszukiwania odpowiedzi na pytania o Tego, który stworzył świat.
Hierarcha wspomniał, że największym darem jakiego doświadcza człowiek jest to, że Bóg, który go stworzył i wydał na świat, po prostu jest z nim. A my często nie możemy sobie poradzić z tym, że Pan Bóg tak szybko nas wysłuchuje.
Dalej mówił bp, że cuda, które dzieją się każdego dnia – powszednieją. – Eucharystię mamy w zasięgu ręki, możemy codziennie przystępować do Komunii św. Łatwo jest nam przyzwyczaić się do cudów – stwierdził kapłan zauważając, że cuda mogą nam spowszechnieć, a zwykłe i banalne rzeczy urosnąć do rangi cudów.
– To poprzewracanie jest dzisiaj charakterystyczne dla naszego myślenia, a przyczyną jest brak szczerej i naturalnej religijności, wyimaginowane pojęcia, które raczej są odzwierciedleniem zagubienia niż szczerych poszukiwań – mówił hierarcha twierdząc, że jeżeli Jezus jest zawsze przy nas to my nie zawsze jesteśmy przy Nim.
Duchowny podał przykład nierozważnego postępowania wiernych choćby w czasie pandemii, niektórzy demonstrowali przyjmowanie Komunii uważając, że ważniejsze jest przyjęcie na stojąco inni, że klęcząc, jeszcze inni na rękę a inni do ust. – Jedni ukazywali wyższość takiej postawy a drudzy innej. A prawda często nie była brana pod uwagę, że Chrystusa przyjmujemy szczerze, godnie i z czystym sercem. Jeżeli będziemy utwierdzeni w tej prawdzie – to ta uroczystość spełniła swoje zadanie – zaznaczył bp. Zieliński i życzył aby uczestnicząc w tej uroczystości, otaczając Jezusowy Ołtarz jeszcze bardziej poczuć się w sercu Kościoła. Iść na ulice miast i do domów, do uczelni, zakładów pracy i być tam a poprzez styl naszego życia stawać się świadkami Tego, który nas do końca umiłował – powiedział hierarcha.
Oprawę muzyczną liturgii i procesji zapewniła Kołobrzeska Orkiestra Zdrojowa . Organizatorzy uroczystości religijnej przygotowali papierowe teksty pieśni, które wierni mogli wziąć aby móc modlić się śpiewem podczas procesji. Ołtarze przygotowane zostały przez wspólnoty: Odnowę w Duchu Świętym i Rycerstwo Niepokalanej, Żywy Różaniec, Neokatechumenat i Ruch Szensztacki oraz Akcję Katolicką. Proboszczem kołobrzeskiej bazyliki jest ks. dr Andrzej Pawłowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.