Drukuj Powrót do artykułu

Kołobrzeska bazylika solidarna z gorzowską katedrą

09.07.2017 , wm, Kołobrzeg, 09-07-2017 Ⓒ ℗

Kołobrzeska bazylika konkatedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny solidaryzuje się z parafią katedralną w Gorzowie Wielkopolskim. Podczas niedzielnych Mszy św. 9 lipca prowadzona była zbiórka pieniędzy na odbudowę spalonej wieży gorzowskiej katedry.

Proboszcz bazyliki ks. dr Jerzy Chęciński przypomniał w kazaniu, że podobne losy spotkały obie świątynie. Kołobrzeski kościół zniszczony został przez działania wojenne, a potem w czasach komunistycznych do lat 70. w części konkatedry ulokowane zostało muzeum Oręża Polskiego. Dziś jest to niewyobrażalne, ale tak było – powiedział ks. Chęciński. Natomiast wieża gorzowskiej katedry zniszczona została przez pożar.

Kołobrzeska fara także potrzebuje wsparcia wiernych. Obecnie zbierane są fundusze na opłacenie prac renowacyjnych sklepienia, jednak duszpasterz, dzisiejsze zbiórki wycofał na rzecz wsparcia gorzowskiego kościoła. Na stronie internetowej bazyliki widnieje wpis: „9 lipca – solidaryzując się z parafią katedralną w Gorzowie Wielkopolskim, prowadzimy zbiórkę  na odbudowę spalonej wieży gorzowskiej katedry”.

Zbiórkę pieniędzy na wsparcie kościoła w Gorzowie prowadziło kilka osób. Po zakończonej Mszy św. dzieci z Gorzowa przebywające na koloniach w okolicach Kołobrzegu fotografowały się z ministrantem trzymającym puszkę z napisem: „Wieża Gorzów Wlkp.”.

Pożar wieży gorzowskiej katedry wybuchł 1 lipca, w dniu, w którym rozpoczęły się obchody 760-lecia miasta. Dzięki szybkiej reakcji strażaków, zniszczeniu uległa tylko wieża katedralna. Obecnie prowadzone są zbiórki pieniężne w całej diecezji, do pomocy włączają się osoby prywatne oraz stowarzyszenia i instytucje.

Pieniądze można wpłacać na konto: 81 1020 1954 0000 7602 0101 3754 (rachunek diecezji zielonogórsko-gorzowskiej) lub 25 1020 1954 0000 7102 0069 8399 (rachunek gorzowskiej parafii katedralnej). W tytule przelewu należy umieścić dopisek „Katedra”.

Katedra wybudowana została w XIII w. Jest symbolem Gorzowa. Katedrę nawiedził w 1997 r. Jan Paweł II i modlił się przy grobie Sł. Bożego bp. Wilhelma Pluty.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.