Kolumbia: Kościół reaguje na konflikty podczas pandemii
06 czerwca 2020 | 20:54 | Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews / hsz | Bogota Ⓒ Ⓟ
W Kolumbii Narodowa Komisja Pojednania (CCN) opublikowała drugie wydanie cyfrowego biuletynu informacyjnego: „Przekazywanie prawdy i nadziei”. Jest on wyrazem zaangażowania Kościoła w nagłaśnianie najważniejszych wydarzeń w kraju, szczególnie tych dotyczących konfliktów zbrojnych, pojednania i pokoju, z uwzględnieniem kwestii humanitarnych oraz potrzeb i inicjatyw w niektórych regionach.
Narodowa Komisja Pojednania stanowi instytucję powołaną do życia przez Kościół katolicki w Kolumbii. Składa się z obywateli reprezentujących różne sektory i nurty myśli politycznej, społecznej i religijnej, którzy mają duże doświadczenie w działaniu na rzecz pokoju w kraju.
Biuletyn dotyka bolesnych problemów, które miały miejsce w kraju w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, w kontekście zagrożenia zdrowia spowodowanego pandemią. W dokumencie czytamy m.in. o alarmujących danych dotyczących werbowania, wykorzystywania oraz zabijania nieletnich przez nielegalne grupy zbrojne. Kościół kolumbijski wzywa te oddziały do natychmiastowego zaprzestania wszelkiej działalności, która niesie zagrożenie dla życia oraz godności dzieci i młodzieży.
W biuletynie mowa jest również o trudnościach we wdrażaniu w życie porozumienia pokojowego w samym środku kryzysu spowodowanego pandemią, co spowodowało negatywne skutki nie tylko dla byłych bojowników, ale również dla całej społeczności. W niektórych regionach Pacyfiku zaobserwowano intensyfikację działań zbrojnych podczas pandemii oraz wzrastający poziom ubóstwa i brak odpowiednich warunków sanitarnych.
Biskupi wzywają władze do pilnego zwrócenia uwagi na trudną sytuację w tych miejscach oraz podjęcie działań zmierzających do wielostronnego zawieszenia broni, gwarantującego ochronę społeczności.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.