Komandosi na Jasnej Górze
09 października 2014 | 18:05 | mir Ⓒ Ⓟ
Za wieloletnią misję w Afganistanie dziękowali na Jasnej Górze żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów JW4101 w Lublińcu.
„Zawsze myślami byliśmy tu, w domu, mocniejsi o wsparcie jasnogórskiej Hetmanki” – powiedział mjr Mariusz Jakubowski. Oficer prasowy dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu zaznaczył, że na zakończenie misji żołnierze chcieli podziękować za szczęśliwą służbę. „To była ciężka misja, niebezpieczna, dużo z niej wynieśliśmy także w wymiarze ogromnego wojennego doświadczenia” – podsumował działania jednostki mjr Jakubowski.
Mszy św. dziękczynnej na zakończenie misji w Afganistanie Jednostki Wojskowej Komandosów 4101 z Lublińca przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek. W homilii bp Guzdek podkreślił, że „miarą wielkości i szlachetności człowieka jest wdzięczność”.
„To właśnie wy, komandosi z Lublińca, piszecie współczesną historię szlachetnych i wdzięcznych serc. Dostrzegacie dar, ale dostrzegacie i Dawcę. I to jest dla mnie osobiście jako kapłana, biskupa polowego, wielka, wspaniała lekcja, której nigdy nie zapomnę” – mówił kaznodzieja. W homilii zaznaczył, że obok dziękczynienia jest też prośba o wsparcie dla tych, którzy przeżywali gorycz utraty zdrowia czy utraty kogoś bliskiego.
Uczczono także pamięć st. chor. sztab. Mirosława Łuckiego, który zginął w wyniku wybuchu miny pułapki w sierpniu 2013 r. w czasie przejmowania broni i materiałów wybuchowych używanych przez terrorystów w atakach na ludność cywilną i wojska koalicji.
Rodzina poległego żołnierza jako wotum złożyła jego mundur. „To wotum jest związane z tym, ze kiedy nasi wojowie wracali z bitew, z wojen, również składali swoje zbroje na Jasnej Górze” – wyjaśnił ks. por. Artur Samsel.
Komandosi z Lublińca służyli w Afganistanie w ramach Sił Specjalnych NATO i w strukturach Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
Jednostka ta jest uznawana za jedną z najlepszych w polskiej armii. Kilka operacji, przeprowadzonych w Afganistanie przez komandosów z Lublińca, analitycy wojskowi już zaliczyli do kanonu działania światowych wojsk specjalnych. Jedną z nich była operacja odbicia zakładników przetrzymywanych w budynkach administracji rządowej w Sharanie.
Jednego z dowódców zespołu bojowego JWK z Lublińca – jako pierwszego żołnierza naszych Wojsk Specjalnych – prezydent USA Barrack Obama odznaczył wysokim amerykańskim odznaczeniem.
Polska misja wojskowa w Afganistanie rozpoczęła się w 2002 r., a zakończy się 31 grudnia br. Wówczas to miejscowe władze przejmą pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo i rozwój kraju.
Jak podaje polska-zbrojna.pl, podczas czternastu zmian polskiego kontyngentu w Afganistanie służyło w sumie 25,5 tys. żołnierzy. Przeprowadzili oni prawie 500 operacji bojowych i 22 tys. patroli.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.