Drukuj Powrót do artykułu

Komisja KEP: chrześcijanin ma budować jedność, wspólnotę, porozumienie

17.01.2018 , KEP, Warszawa, 17-01-2018 Ⓒ ℗

Chrześcijanin powinien budować jedność, wspólnotę i porozumienie oraz wnosić pokój w rzeczywistość świata – przypomniał dziś abp Wiktor Skworc. W rozmowie z KAI w przewie obrad Komisji Duszpasterstwa KEP jej przewodniczący wyraził nadzieję, że takie owoce dla Kościoła w Polsce będzie przynosiło przyjmowanie sakramentu bierzmowania.

Podczas rozpoczętych dziś w Warszawie dwudniowych obrad, Komisja omawia kolejny etap realizowanego właśnie programu duszpasterskiego. Jego hasłem są słowa: „Duch, który umacnia miłość”. Opracowując drugi rok tego programu, który zacznie obowiązywać od tegorocznego Adwentu, Komisja koncentruje się na darach Ducha Świętego i owocach Jego działania.

„Chodzi o aspekty społeczne działalności tych, którzy przyjęli Ducha Świętego, i którzy powinni potem ‘owocować’ dzięki darom Ducha Świętego w relacjach z innymi” – wyjaśnia KAI abp Skworc. Dodaje, że chodzi tu o budowanie jedności, wspólnoty, porozumienia oraz wnoszenie pokoju w rzeczywistość świata. „To jest zadanie ludzi Ducha Świętego” – podkreśla przewodniczący Komisji.

W programie obrad jest także dyskusja nad szkicem do programu duszpasterskiego na lata 2019-2022. Tematem ma być Eucharystia. „Chodzi nam o wydobycie i podkreślenie sakramentów inicjacji chrześcijańskiej” – zaznacza abp Skworc przypominając, że w zawiązku z tym poprzednie programy dotyczyły chrztu i bierzmowania.

Niewykluczone, że pierwszy etap tego programu w latach 2019-2020 poświęcony będzie przykazaniu „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. Abp Skworc stwierdził, że Polacy nie potrafią już przeżywać niedzieli jako dnia Bożego i zwraca uwagę, że nowy program będzie już realizowany w sytuacji, gdy zacznie obowiązywać ustawa stopniowo ograniczająca handel w niedziele.

„Jak my je zagospodarujemy? To jest wyzwanie duszpasterskie” – stwierdził metropolita katowicki. Ocenił, że z jakąś ofertą dotyczącą właściwego przeżywania niedzieli powinny wyjść polskie parafie.

„Środowiskiem, które ciągle musi być wzmacniane w naszej pracy duszpasterskiej jest rodzina, bo tam się młody człowiek wszystkiego uczy, także uczy się świętowania niedzieli” – podkreślił abp Skworc.

Pytany o kondycję duchową młodego pokolenia polskich katolików przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP wskazał na znaczenie wspólnoty. „Nawet jeśli człowiek przyjmie sakrament bierzmowania, ale jest pozostawiony samemu sobie, ma skromne szanse na to, żeby stać się uczniem, apostołem, misjonarzem” – przyznał abp Skworc. Dodał jednocześnie, że lekarstwem jest wsparcie wspólnoty parafialnej, wolontariatu, KSM, Światła-Życie czy innych, nowoczesnych form duszpasterskich.

„Młodzi ludzie zasadniczo bardzo pragną wspólnoty, chcą się jednoczyć w czynieniu dobra, widzimy to, jest wiele inicjatyw, w które młodzi się angażują po to, by zrobić coś dobrego” – zaznaczył metropolita katowicki. Głównym celem obecnie realizowanego programu duszpasterskiego (na lata 2017-2019) jest pogłębienie wiedzy o bierzmowaniu u wszystkich ochrzczonych oraz przybliżanie wiernym Kościoła jako wspólnoty, którą kieruje i umacnia Duch Święty

Przyjmując program Komisja Duszpasterstwa stwierdziła, że coraz więcej młodzieży rezygnuje z przyjęcia sakramentu bierzmowania, a znaczna jej część czyni to z bardzo małą świadomością. Kolejnym wyzwaniem jest fakt, że sakrament ten „zamarł” w wielu osobach dorosłych. Tymczasem dzięki pieczęci Ducha, otrzymywanej w sakramencie bierzmowania, chrześcijanin osiąga pełnię swej tożsamości i staje się świadomy swego posłannictwa w Kościele i świecie.

Celem Komisji Duszpasterstwa KEP jest inspirowanie działalności na rzecz rozeznania, rozwijania i doskonalenia powołania chrześcijańskiego. Komisja przygotowuje ramowe plany duszpasterskie, koordynuje też prace duszpasterstw specjalistycznych.

Przewodniczącym Komisji jest obecnie abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Ponadto w skład tego gremium wchodzi ośmiu biskupów, w tym abp Henryk Hoser, bp Wiesław Dajczak i bp Wiesław Śmigiel. Ponadto Komisja posiada kilkunastu konsultorów, w tym kilku świeckich.

Przy Komisji działa Zespół ds. Nowej Ewangelizacji.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.