Komisja Śledcza zajmie się księżmi kolaborantami
02 czerwca 2022 | 15:47 | kg (KAI/RISU) | Kijów Ⓒ Ⓟ
Komitet Rady Najwyższej Ukrainy ds. Polityki Humanitarnej i Informacyjnej zorganizował 30 maja przesłuchanie nt. „O zagrożeniu narodowego bezpieczeństwa Ukrainy, związaną z działalnością organizacji religijnych, mających ośrodki kierownicze na terytorium państwa agresora”. W spotkaniu, przebiegającym zdalnie, wzięło udział ponad 130 osób, z których 40 zabrało głos.
Jego uczestnicy m.in. postanowili powołać Tymczasową Komisję Śledczą do zbadania przypadków kolaboracji przedstawicieli wspólnot religijnych w czasie agresji rosyjskiej oraz zbrodni wojennych, popełnianych przez wojsko Rosji na duchowieństwie, przeciw wolności sumienia i wyznania.
W wydarzeniu wzięli udział, oprócz deputowanych ludowych, przedstawiciele szeregu ministerstw i urzędów, członkowie Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych, reprezentanci administracji obwodowej i wojskowej, rad miejskich, rejonowych, wiejskich i osiedlowych, wspólnot religijnych, środowisk naukowych, eksperci w dziedzinie wolności sumienia i przedstawiciele społeczeństwa – łącznie ponad 130 osób. Spotkanie, odbywające się w systemie zdalnym, prowadzili przewodniczący Komitetu Mykyta Poturajew i jego pierwsza zastępczyni Iryna Konstankewycz.
Uczestnicy przesłuchań poruszyli szereg zagadnień, m.in. działalność księży kolaborantów, niszczenie przez okupantów rosyjskich budynków religijnych czy wolność wyznania na obszarach zagarniętych przez Rosjan. Podkreślano, iż obecne ustawodawstwo Ukrainy, regulujące stosunki państwowo-wyznaniowe, przewiduje możliwość działalności takich organizacji religijnych, których ośrodki zarządzania są zarejestrowane zarówno w tym kraju, jak i za granicą. Istnienie ich doprowadziło do szerzenia przez kraj agresora niszczycielskiej propagandy z wykorzystaniem czynnika religijnego, która przyniosła rujnujące skutki dla narodowego bezpieczeństwa Ukrainy.
Na zakończenie obrad uzgodniono szereg kroków w celu usunięcia takiego zagrożenia. Postanowiono podjąć personalne specjalne działania (sankcje) gospodarcze i inne ograniczenia wobec przedstawicieli Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) w celu obrony bezpieczeństwa narodowego i w ogóle społeczeństwa obywatelskiego. Komitet potępił stanowisko patriarchy moskiewskiego Cyryla oraz księży i innych przedstawicieli RKP, popierających agresję wojskową przeciw Ukrainie, jak również doktrynę „ruskiego świata”, którą od wielu lat propaguje ten Kościół i która stała się jednym z ideowych uzasadnień obecnej wojny.
Komitet przystąpił do tworzenia Tymczasowej Komisji Śledczej, mającej za zadanie zbadanie kolaboranckiej działalności przedstawicieli organizacji religijnych w czasie wojskowej agresji Federacji Rosyjskiej przeciw Ukrainie, jak również zbrodni wojsk rosyjskich wobec duchowieństwa, w zakresie wolności sumienia i wyznania w warunkach stanu wojennego, zwłaszcza na okupowanych obecnie obszarach.
Deputowani chcą również wypracować inicjatywy ustawodawcze ukierunkowane na zapewnienie finansowo-gospodarczej oraz oświatowo-informacyjnej przejrzystości tych organizacji religijnych, których centrum (kierownictwo) znajduje się poza granicami Ukrainy w państwie, uznanym przez prawo za takie, które dopuściło się agresji wojskowej przeciw Ukrainie oraz/lub okupowało część jej obszaru.
Wszystkie te propozycje Komitet weźmie pod uwagę w celu przygotowania Zaleceń w sprawie wyników przesłuchań. Ich treść znajdzie się na stronie internetowej Komitetu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.