Komitet Nauk Teologicznych PAN o dialogu teologii z innymi dyscyplinami
26 kwietnia 2023 | 09:52 | AKW | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Dialog teologii z innymi dyscyplinami naukowym oraz m.in. relacje ze światem mediów – były przedmiotem spotkania Komitetu Nauk Teologicznych PAN w Warszawie.
Posiedzenie członków Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk odbyło się 24 kwietnia 2023 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Rozpoczął je dziekan Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych prof. dr hab. Andrzej Buko, wyrażając swoją radość z obecności polskich teologów i integracji środowiska naukowego z całego kraju.
Następnie przewodniczący Komitetu ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina przypomniał o misji i celu działania Komitetu oraz zaprosił obecnych do wysłuchania wykładu Jana Wróbla, historyka i dziennikarza. Prelekcja pt. „Humanista to niespełniony dziennikarz” stała się okazją do podjęcia refleksji na temat sensu, prawdy, odpowiedzialności oraz wiarygodności pracy humanisty i dziennikarza. Humanista łączy punkty – dąży do prawdy i sprawia, że rzeczywistość staje się jaśniejsza, dzięki temu, że jest osadzona w kontekście – mówił Jan Wróbel.
Zwracał też uwagę na to, jak ważne jest rozpoznanie momentu, w którym trzeba się wypowiedzieć. Dziennikarz szuka tego, czego inni nie widzą i potrafi połączyć prawdę materialną z widzeniem świata. Dziennikarz ma szansę być humanistą. Red. Wróbel wskazał również, że istotne jest szukanie odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego?”. Humanista i dziennikarz mają za zadanie stawiać to pytanie i widzieć w imieniu tych, którzy nie widzą oraz przedstawiać to tak, by mogli zobaczyć.
Wśród zagrożeń, na które może natknąć się humanista i dziennikarz, Jan Wróbel wskazał pragmatyzm i utylitaryzm. Jeśli przekazywane informacje stają się kwestią zmonetyzowania, to wtedy dziennikarz nie działa „w imieniu innych”, tylko w imieniu tego, kto płaci. Dziennikarz przestaje się wtedy interesować tym, jak jest, ale myśli o tym, jak połączyć punkty, by poruszyć ludzi, żeby wzbudzić emocje, by to było opłacalne.
Pod koniec prelekcji Jan Wróbel dodał, że warto zaznaczać, że się czegoś nie wie. Wystąpienie stało się okazją do nawiązywania relacji i inspirowania się wiedzą historyczną oraz dziennikarską w pracy teologa. Pytanie, które zrodziło się w trakcie dyskusji, dotyczyło tego, jak przełożyć prawdę teologiczną współczesnemu człowiekowi w taki sposób, by była atrakcyjna, a równocześnie nie została zubożona.
Członkowie Komitetu zgodnie zwrócili uwagę na to, jak ważne dla rozwoju teologii jest współpracowanie z innymi dyscyplinami naukowymi. Miejsca styku są okazją do ubogacania się nawzajem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.