Koncert dla bł. Jana Pawła II z okazji Dnia Papieskiego i 600-lecia włocławskiej katedry
09 października 2011 | 10:53 | ks.an Ⓒ Ⓟ
Włoski piosenkarz Amadeo Minghi, znakomita polska mezzosopranistka Izabela Kopeć oraz zespół „Camerata Vistula” z Warszawy wystąpili na zaproszenie biskupa włocławskiego Wiesława Meringa 8 października wieczorem we włocławskiej Bazylice Katedralnej podczas koncertu poświęconego bł. Janowi Pawłowi II. Koncert pt. „Piękny Wędrowiec” wpisał się zarówno w obchody XI Dnia Papieskiego, jak i w zakończenie wielkiego jubileuszu 600-lecia konsekracji włocławskiej katedry.
W wypełnionej świątyni rozbrzmiały najpierw dźwięki włoskiej pieśni Un uomo venuto da lontano wykonanej przez gościa z Rzymu. Amadeo Minghi przyleciał specjalnie na włocławski koncert i spędził w Polsce zaledwie kilka godzin. Wykonanie tej pieśni w wersji polsko-włoskiej (polski tytuł: Człowiek, który przybył z daleka) – nieformalnego hymnu na beatyfikację Jana Pawła II – w duecie z Izabelą Kopeć, zwieńczyło artystyczny wieczór.
Amadeo Minghi napisał pieśń Un uomo venuto da lontano w połowie lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia i miał okazję wykonać go dla Jana Pawła II. Na koniec XX wieku zamierzał uczcić swoim utworem największą osobowość kończącego się wieku. Za taką uznał osobę papieża-Polaka, który dla włoskiego artysty stał się największym osobistym autorytetem.
Mezzosopranistka Izabella Kopeć przy towarzyszeniu zespołu „Camerata Vistula” wykonała ponadto utwory klasyczne i sakralne, takie jak „Laudate Dominum” Mozarta, „Erbarme Dich” z „Pasji świętego Mateusza”, „Pie Jesu” Webera, „Ave Maria” Cacciniego i „Ave Maria” Schuberta.
Na zakończenie bp Wiesław Mering stwierdził, że piękna muzyka staje się modlitwą, a owacje na stojąco oraz wzruszenie malujące się na twarzach publiczności bez wątpienia stanowią dowód niezwykłego kunsztu występujących muzyków oraz umiejętnego wykorzystania talentów, jakie otrzymali od Boga.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.