Koncert ekumeniczny w ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan
24 stycznia 2012 | 14:06 | tm Ⓒ Ⓟ
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Symfoniczna Orkiestra Młodzieżowa, Prawosławny Chór Młodzieżowy Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku, Męski zespół śpiewu gregoriańskiego Schola Sancti Casimiri oraz Zespół Kościoła Chrześcijan Baptystów „Ku Zbawieniu” wystąpili 23 stycznia na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej podczas IV Wielkiego Koncertu Ekumenicznego. Wśród licznie zgromadzonej publiczności różnych wyznań chrześcijańskich obecni byli pasterze Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Tradycyjny, chorałowy śpiew liturgiczny chrześcijaństwa zachodniego można było usłyszeć w wykonaniu zespołu Schola Sancti Casimiri. W repertuarze prawosławnego chóru młodzieżowego znalazły się kolędy i utwory śpiewane podczas nabożeństw, ukazujące bogactwo muzyki cerkiewnej. Wystąpił również chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją prof. Violetty Bieleckiej, który zaprezentował muzykę kościoła protestanckiego negro spirituals w opracowaniu amerykańskich kompozytorów.
W drugiej części programu Symfoniczna Orkiestra Młodzieżowa oraz chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Kazimierza Dąbrowskiego wykonali „Magnificat” Johna Ruttera, współczesnego brytyjskiego kompozytora, dyrygenta, aranżera, producenta i wydawcy muzyki sakralnej.
Koncert zakończyło wspólne wykonanie przez trzy chóry i orkiestrę utworu Maksyma Fedorowa „Aby byli jedno”, skomponowanego przed dwoma laty specjalnie na białostocki tydzień ekumeniczny.
Na zakończenie koncertu abp Stanisław Szymecki podziękował za przygotowanie czwartego już koncertu ekumenicznego, zwłaszcza zaś wykonawcom za obdarowanie słuchaczy „modlitewnym pięknem”. „Ten koncert to piękna inicjatywa. Niech ona trwa i niech nas wszystkich tak jak dzisiaj jednoczy” – mówił. „Gromadzi nas dzisiaj nie jakaś wzajemna tolerancja między wyznaniami, ale coś więcej – nadzieja. Żyjmy tą nadzieją!” Arcybiskup apelował, aby urzeczywistniać na co dzień modlitwę Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy – „Aby byli jedno, aby świat uwierzył”.
Prawosławny abp Jakub przywołał genezę słowa „oikumene”, które jest u podstaw działań dążących do przywrócenia pierwotnej jedności wśród chrześcijan. Przypomniał, że idea zjednoczenia wszystkich wierzących w Chrystusa pochodzi z terenów misyjnych, gdzie misjonarze różnych wyznań podejmowali wspólna pracę i dostrzegli, że początkiem drogi do jedności jest wzajemne poznanie.
„Dzisiejszy koncert pokazał nam bogactwo różnych chrześcijańskich tradycji, które na koniec połączyły się we wspólnym wystąpieniu orkiestry i chórów. To spotkanie z pewnością posłużyło wzajemnemu poznaniu, wznośmy więc modlitwy do Boga, abyśmy doszli do celu, którym jest jedność” – mówił abp Jakub.
Już od czterech lat koncert ekumeniczny w Operze i Filharmonii Podlaskiej stanowi stały punkt obchodów białostockiego Tygodnia Ekumenicznego. Muzycy i artyści różnych wyznań chrześcijańskich przedstawiają utwory przynależne do liturgii i tradycji swoich Kościołów, przybliżając w ten sposób wiernym ideę zbliżania do siebie uczniów Chrystusa poprzez muzykę i kulturę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.