Koncert konkatedralnych zespołów w niedzielę Chrztu Pańskiego
09 stycznia 2023 | 10:49 | wm | Kołobrzeg Ⓒ Ⓟ
W niedzielę Chrztu Pańskiego kończącego okres liturgiczny Bożego Narodzenia, w kołobrzeskiej bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołów muzycznych działających przy konkatedrze. Dwa z nich: schola parafialna i chór parafialny powstały w trudnym okresie pandemicznym. Natomiast czynnie działająca od wielu lat jest schola „Kołobrzeskie nutki”.
Koncert prowadził Ryszard Czepulonis – prezes Stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna, który przypomniał tłumnie zgromadzonym wiernym, że kolędy – to bożonarodzeniowe pieśni utrzymane w konwencji religijnej, wywodzące się z ludowej tradycji. Natomiast ich odmiany o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywane są pastorałkami i mają charakter świecki.
Na zakończenie koncertu wszyscy wykonawcy a było ich kilkudziesięciu zaśpiewało gregoriańską kolędę „Adeste fideles” w opracowaniu organisty Roberta Dzięcioła. Autorem tekstu jest św. Bonawentura a kompozytorem John Francis Wade.
Scholą młodzieżową dyrygował ks. Adam Pałka a chórem organista. Scholą dziecięcą siostry felicjanki Katarzyna i Marlena.
Ks. dr Andrzej Pawłowski, proboszcz bazyliki powiedział w rozmowie z KAI, że termin koncertu wybrano m.in. ze względu na kończący się okres liturgiczny Bożego Narodzenia w Kościele, powiedział także: – To prawda, że Pan Bóg z każdego zła potrafi wyprowadzić dobro, czego potwierdzeniem jest powstanie przy kościele w tak trudnym czasie dwóch śpiewających grup, młodzieżowej scholi i chóru dorosłych. W niektórych parafiach poprzez pandemię wiele grup muzycznych się rozpadło a w konkatedrze właśnie w tym czasie zespoły powstały – zaznaczył kapłan.
– Jest to wielkie błogosławieństwo i dar od Boga i za to bardzo dziękujemy. Nadal zachęcamy wszystkich chętnych do wspólnego śpiewania w obu grupach śpiewaczych – mówił proboszcz, podkreślając, że najważniejsze jest to, że ci ludzie na co dzień są pomocni Kościołowi oni pomagają się modlić, są obecni we wszystkie niedziele roku liturgicznego. Za to jestem im bardzo wdzięczny – powiedział proboszcz bazyliki.
„Kołobrzeskie nutki” od wielu lat animują śpiew podczas Mszy św. niedzielnej z udziałem dzieci o godz. 11.30. Schola parafialna powstała w maju ub. roku. Jej zadaniem jest animowanie śpiewu podczas wieczornej Mszy św. niedzielnej. Natomiast chór pod kierunkiem organisty Roberta Dzięcioła śpiewa podczas Mszy św. niedzielnej o godz. 10.
Organista w rozmowie z KAI powiedział, że jest wdzięczny seniorom za ich trudną i wytrwałą pracę. Ponieważ śpiewacy nie są profesjonalistami ale kochają śpiew i wykazują niezwykłe zaangażowanie podczas prób.
Koncert zakończył się wspólnym wykonaniem kolędy „Przybieżeli do Betlejem” z towarzyszeniem organów.
Podczas Mszy św. w niedzielę Chrztu Pańskiego ks. Andrzej Pawłowski przeanalizował w kazaniu znaczenie Chrztu św. , rozważając moment przyjęcia sakramentu w Jordanie przez Jezusa wspólnie z ludem a potem rozpoczęcie przez Niego działalności publicznej.
Kapłan zwrócił uwagę na znaczenie rzeki Jordan, której nazwa pojawia się w Biblii 179 razy. Przypomniał, że było to miejsce oddzielające ziemię pogańską od ziemi Izraela, czyli stanowiło ono granicę między ludźmi wierzącymi w Boga a niewierzącymi.
Duchowny zauważył, że Jezus pokazując, iż jest prawdziwym człowiekiem, przyjął chrzest z ludźmi gdy św. Jan uważał, że on sam nie jest godny aby udzielać chrztu Mesjaszowi.
Odnosząc się do współczesnych czasów, przyjmowanie Chrztu św. duchowny porównał do dbania o środowisko, o czyściejsze powietrze, wodę, zdrową żywność czy likwidowanie hałasu. – Bo czystość środowiska naturalnego jest konieczna – mówił ks. Pawłowski, zaznaczając, że w zanieczyszczeniu w ciemności duszy, grzechu – człowiek nie może się rozwijać. Poprzez chrzest każdy został oczyszczony i wprowadzony do nowego życia, umyty z brudów tego świata. Dalej wyjaśniał duszpasterz, że nawet jeśli ubrudzimy się grzechem to po to jest sakrament pokuty oczyszczający z grzechu, przywracający nowe czyste życie.
Na zakończenie ks. Pawłowski poprosił o modlitwę za tych, którzy przynieśli nas do Chrztu św. Przypomniał także podstawowe prawa i zasady obowiązujące każdego katolika, który chce aby jego dziecko zostało ochrzczone.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.