Koncert-modlitwa za zmarłych
12 listopada 2021 | 20:50 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 14 listopada o godzinie 19:30 w kościele Przemienienia Pańskiego (oo. kapucynów) w Warszawie odbędzie się koncert śpiewów żałobnych w wykonaniu Scholae Cantorum Beati Vladislai. Wydarzenie zatytułowane „Putasne mortuus homo rursum vivat” (Czy sądzisz, że umarły znowu ożyje? Hi 14, 14) wpisuje się w listopadową modlitwę za wiernych zmarłych i towarzyszącą jej refleksję nad rzeczami ostatecznymi.
„Przygotowując koncert o śpiewach żałobnych chcielibyśmy także ukazać słuchaczom bardzo doniosłe miejsce liturgii za zmarłych w publicznym kulcie Kościoła. Przez wieki Msza Requiem i officium defunctorum (brewiarzowa modlitwa za zmarłych), różniące się od zwyczajnie sprawowanej liturgii, zaskakiwały człowieka swoją starożytnością i surowym charakterem. Tak samo jest dzisiaj – niezreformowane obrzędy sprawowane są w ramach tzw. nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego, którą to liturgią żyje nasza Schola” – mówi Piotr Ulrich, założyciel i pierwszy kantor Scholae Cantorum Beati Vladislai.
W programie koncertu znajdzie się przede wszystkim chorał gregoriański, czyli rytualny śpiew Kościoła łacińskiego. Zabrzmi m.in. pełna powagi sekwencja Dies irae czy responsorium Libera me, wykonywane podczas absolucji przy katafalku. Oprócz śpiewu gregoriańskiego wykonane zostaną również śpiewy wielogłosowe w dawnym stylu.
Schola Cantorum Beati Vladislai to męski zespół śpiewaczy, założony w roku 2018. Jego patronem został wybrany bł. Władysław z Gielniowa, polski benedyktyn z XV wieku, autor polskich pieśni kościelnych. Posługa Scholae Cantorum Beati Vladislai to przede wszystkim śpiew chorału gregoriańskiego w jego „naturalnym środowisku” – na Mszach w tzw. rycie trydenckim.
Od początku działalność scholi związana jest z warszawskim apostolatem Instytutu Dobrego Pasterza, funkcjonującym przy kościele św. Andrzeja Apostoła i św. Alberta Chmielowskiego (Duszpasterstwa Środowisk Twórczych) w Warszawie. Oprócz liturgicznej posługi działanie Scholi zakłada także popularyzację śpiewu gregoriańskiego i tradycyjnych polskich pieśni kościelnych.
Więcej informacji na temat idei koncertu na stronie internetowej: scholacbv.blogspot.com.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.