Koncert na organach z XVII w. rozpoczął XII Festiwal „Barok na Spiszu”
16 sierpnia 2024 | 12:23 | jg | Orawka Ⓒ Ⓟ
Mini-wykłady, zwiedzanie kościołów – tak gdzie obywają się koncerty – to punkty programu XII Festiwalu „Barok na Spiszu”, który rozpoczął się 15 sierpnia w zabytkowym kościele w Orawce koło Jabłonki.
W tym roku po raz pierwszy artyści występujący na Festiwalu Barok na Spiszu gościli na Orawie w zabytkowym, drewnianym kościółku św. Jana Chrzciciela w Orawce, gdzie znajdują się wyjątkowe organy z 1670 r., na których zagrała i opowiedziała o nich Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa. Koncert odbył się dzięki współpracy w parafią i zaangażowaniu jej proboszcza księdza Wojciecha Mozdyniewicza. Przy okazji tego koncertu bardzo liczna publiczność dowiedziała się między innymi, w jaki sposób dostarczano organom powietrze, gdy nie było jeszcze możliwości zasilania prądem, a także w jaki sposób można uzyskać na organach efekt bębna. Małgorzacie Trzaskalik-Wyrwie towarzyszyła w śpiewie sopranem Katarzyna Wiwer.
Barok na Spiszu to wydarzenie nie tylko muzyczne. Odbywa się on w niezwykle ciekawym historycznie i przyrodniczo miejscu, jakim jest polski Spisz, miejscu wartym odwiedzenia latem. – Wystrój kościołów w Niedzicy, Łapszach Niżnych, Łapszach Wyżnych, Kacwinie, Frydmanie, Krempachach, Trybszu, Nowej Białej i Jurgowie to prawdziwe barokowe perełki, w których co roku rozbrzmiewa muzyka barokowa w najlepszych wykonaniach; w tym roku pod tytułem „Muzyczne ekstrawagancje” – tłumaczy Rafał Monita, dyrektor wykonawczy festiwalu.
16 sierpnia w Jurgowie odbędzie się koncert zatytułowany „Anioły zza klasztornej kraty”, podczas którego zespół Donne Armoniche wraz ze Scepus Baroque w składzie żeńskim wykonają niezwykle rzadko prezentowane utwory barokowych włoskich i polskich kompozytorek zakonnych. Kolejny wieczór będzie poświęcony violi da gamba. – 17 sierpnia w kościółku św. Walentego w Krempachach zanurzymy się w samą głębię jej piękna podczas koncertu duetu gambowego Justyny i Piotra Młynarczyków – dodaje i zachęca Rafał Monita.
22 sierpnia w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy będzie można zachwycić się blaskiem trąbek słuchając zespołu Tubicinatores Gedanenses z Gdańska z repertuarem hejnalistów i piszczków wieżowych, a na finał festiwalu organizatorzy zapraszają do Frydmana, gdzie 24 sierpnia wystąpi zespół Cornu Copiae (Róg Obfitości).
Tradycyjnie przed każdym koncertem odbywa się zwiedzanie kościoła z miejscowymi przewodnikami, a w tajniki poszczególnych programów wprowadzają publiczność przygotowane przed zespoły mini-wykłady, tak też było w Orawce.
Festiwal organizowany przez Fundację Kulturalny Szlak odbywa się dzięki wsparciu i współorganizacji następujących podmiotów: Województwo Małopolskie, Powiat Nowotarski, ZEW Niedzica SA, Bank Spółdzielczy Karpatia, Jurgów Ski, Kotelnica Białczańska, Orle Gniazdo, Muzeum-Zamek w Niedzicy, Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Wydawnictwo Astraia oraz Gmina Łapsze Niżne i Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy.
Patronat honorowy nad festiwalem objęli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Łukasz Smółka – marszałek Województwa Małopolskiego, Tomasz Hamerski, starosta Powiatu Nowotarskiego, Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.