Koncert Papieski na rozpoczęcie XXIV Festiwalu Organowego
04 czerwca 2020 | 06:13 | ar / hsz | Lublin Ⓒ Ⓟ
Wkrótce XXIV Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu autorskiego Roberta Grudnia zatytułowanego „2020. Rok św. Jana Pawła II – Zrozumieć Niepodległą”. Pierwszy koncert już w niedzielę 7 czerwca, o 19.00. Organizatorem festiwalu jest Parafia pw. Św. Rodziny w Lublinie.
Koncert Papieski rozpocznie XXIV Festiwal Organowy Lublin – Czuby w ramach ogólnopolskiego autorskiego projektu Roberta Grudnia „Zrozumieć Niepodległą”.
Parafia św. Rodziny na lubelskich Czubach od prawie ćwierć wieku wdraża w życie i przypomina nauczanie św. Jana Pawła II. To właśnie tu 9 czerwca 1987 roku wokół ołtarza polowego zgromadziły się tłumy wiernych. Tego dnia padły słynne słowa:
„Ileż to wspomnień historycznych przychodzi na myśl, gdy jestem w mieście, w którym chrześcijaństwo ma tysiąc lat tradycji, w mieście, które było miejscem unii Polski z Litwą w roku 1569, w mieście, które przeżyło tyle wojen, najazdów i zniszczeń. Ich symbolem jest Majdanek, gdzie miałem okazję zatrzymać się dziś rano z głębokim przejęciem. Wyrażam radość, że Lublin żyje, że się rozwija; powstają w nim nowe dzielnice i nowe kościoły. Wyrażam radość, że jest miastem pięciu wyższych uczelni”.
Pamiątką pobytu Ojca Świętego na lubelskich Czubach jest festiwal organowy. Jak tłumaczą organizatorzy, ta inicjatywa to wcielenie w życie innych słów św. Jana Pawła II – że Kościół potrzebuje sztuki i artystów i poprzez sztukę przekazuje przesłanie Ewangelii. – Każdy z nas, ludzi wierzących ma jakieś bardzo osobiste duchowe spotkanie ze św. Janem Pawłem II. Dla mnie to oczywiście Jego pielgrzymki do Polski w tym ta z 1987 roku, kiedy odwiedził Lublin. Jednak wcześniej, rok przed wyborem kard. Wojtyły na papieża uczestniczyłem w uroczystościach koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. Już wówczas Jego słowa ukształtowały moje życie. Należę do pokolenia JP II. Swoją działalność artystyczną staram się budować w ten sposób aby mieściła się w określeniu sztuki, o jakiej mówi św. Jan Paweł II np. w Liście do Artystów – przyznaje Robert Grudzień dyrektor festiwalu. Dodaje, że to bardzo ważne zadanie w dzisiejszych czasach.
Podczas koncertu będzie można usłyszeć nie tylko muzykę, ale też fragmenty wspomnień lublinian o św. Janie Pawle II, a scenariusz zabierze słuchaczy na spacer po Lublinie śladami Karola Wojtyły. Po koncercie inauguracyjnym Festiwal Lublin – Czuby będzie odbywał się w każdą środę lipca i sierpnia.
Na scenie wystąpią: Alicja Węgorzewska i Maciej Miecznikowski – śpiew, Bogdan Kierejsza – skrzypce, Artur Kalicki – narrator, Robert Grudzień – organy, fortepian,ks. Tadeusz Pajurek – słowo wiążące. Za scenariusz odpowiada Anna Drela, jest on oparty na publikacji „Jan Paweł II. Wyrażam radość, że Lublin żyje”.
Patronat honorowy nad festiwalem sprawują Abp Stanisław Budzik – metropolita lubelski, Krzysztof Żuk – prezydent Lublina, Jarosław Stawiarski – marszałek Województwa Lubelskiego, Lech Sprawka – wojewoda lubelski, starosta lubelski – Zdzisław Antoń.
Festiwal jest realizowany przy pomocy finansowej miasta Lublin, Województwa Lubelskiego i Powiatu Lubelskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.