Koncert Pasyjny w Sokołowie Podlaskim
23 marca 2015 | 11:04 | xap Ⓒ Ⓟ
Różne oblicza cierpienia, jego wielkość i moc, płynącą z zakorzenienia go w cierpieniu zbawczym Chrystusa, ukazanego w poetyckiej i muzycznej formie, były tematem przewodnim przejmującego koncertu, który odbył się wieczorem 22 marca w Sokołowskim Ośrodku Kultury w Sokołowie Podlaskim.
Był to doroczny Koncert Pasyjny pod patronatem biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa. Wystąpiła w nim Lubelska Federacja Bardów. Witając przybyłych gości, wśród który byli przedstawiciele Parlamentu, władz samorządowych oraz duchowieństwa, miejscowych grup artystycznych, mieszkańcy Sokołowa i goście, dyrektor SOK Iwona Paliwoda, powiedziała, że jest to już ósme tego typu wydarzenie artystyczne, związane z okresem Wielkiego Postu w tym mieście.
Koncert rozpoczęło rozważanie ks. bpa Tadeusza Pikusa. Przypomniał w nim, że Męka Pańska dotyczy czasu 12 godzin – od Ogrójca do Golgoty, któremu niesłychanej głębi nadaje osoba cierpiącego Jezusa Chrystus – prawdziwego Boga i prawdziwego Człowieka, który oddaje swoje życie Ojcu, wypełniając Jego wolę do końca.
„To życie Boże przekazuje każdemu człowiekowi, które będzie nowym narodzeniem dla każdego człowieka. W Męce Pańskiej, możemy odkryć sens cierpienia niewinnego” – powiedział.
Biskup wyraził nadzieję, że koncert pasyjny przyczyni się do uwrażliwienia na podejście do cierpienia, którego nikt nie lubi, ale od niego nie jest wolny, „abyśmy umieli sensownie, mądrze i owocnie cierpieć. Aby rzeczywiście tym owocem były spełnione słowa Chrystusa: „Jeszcze dzisiaj będziesz ze Mną w raju”.
Lubelska Federacja Bardów wystąpiła w składzie; Jan Kondrak – śpiew i prowadzenie, Marek Andrzejewski – śpiew i gitara, Piotr Selim – śpiew i instrument klawiszowy, Tomasz Deutryk – perkusja, Krzysztof Nowak – gitara basowa oraz Katarzyna Wasilewska – skrzypce i śpiew.
Jak powiedział Jan Kondrak, formacja ta proponuje własne rozumienie rozrywki. Organizacja jej pracy przypomina piwnice artystyczne, gdzie jest wielu autorów, kompozytorów i wykonawców. Czerpie wzorce z folkloru Kresów, muzyki klasycznej, nawiązując do ambitnych nurtów rocka i popu.
Zespół charakteryzuje się niespotykaną potęgą głosów, a także wyjątkową dbałością o stronę muzyczną i tekstową. Ma za sobą wiele lat koncertów i liczne wydane płyty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.