Koncerty, procesje, nabożeństwa modlitewne – Dzień Papieski na Podhalu
16 października 2022 | 19:41 | jg | Nowy Targ Ⓒ Ⓟ
Procesja Fatimska z banderią konną przeszła ulicami Zakopanego, z kolei w Nowym Targu górale zgromadzili się na lotnisku, gdzie w 1979 r. Jan Paweł II spotkał się z milionową rzeszą wiernych. Podczas obchodów Dnia Papieskiego na Podhalu nie zabrakło także koncertów w zabytkowych drewnianych kościołach w Orawce i w Trybszu.
Uroczystą Procesję Fatimską w Zakopanem poprzedziła Msza św. w Narodowym Sanktuarium Maryjnym na Krzeptówkach. Uczestniczył w niej ks. Carlos Cabesinhas, rektor Sanktuarium Fatimskiego z Portugalii. – Dziś tutaj u stóp waszych pięknych górskich szczytów, chcemy wznieść się na ten najważniejszy, z którego możemy dostać się do Królestwa Bożego. Jednocześnie zanosimy na cały świat modlitwę o pokój dla całego państwa ukraińskiego – mówił ks. Carlos Cabesinhas.
Kustosz sanktuarium na Krzeptówkach ks. Marian Mucha przypominał, że tegoroczny Dzień Papieski przypada w dokładnie 44. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. – Nasze sanktuarium jest ważnym punktem na mapie miejsc, które nawiedził św. Jana Pawła II w czasie swojej posługi apostolskiej. One je przecież konsekrował – mówił ks. Marian Mucha. – Niech kończące się uroczystości fatimskie będą naszą modlitwą za Kościół Święty, naszą Ojczyznę i pokój na świecie, zwłaszcza w Ukrainie. Wierzę i ufam, że one ukazują także piękno Skalnego Podhala – dodał ks. Mucha.
Procesja z udziałem wielu górali i gości wyruszyła z sanktuarium na Krzeptówkach do kościoła św. Krzyża, mijając po drodze sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach. Procesję uświetnili jeźdźcy z banderii konnej, ubrani w stroje regionalne i trzymający w rękach flagi papieskie oraz maryjne, a także orkiestra dęta.
Z kolei w ramach Dnia Papieskiego na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce rozbrzmiewała muzyka organowa. W kościołach w Orawce i Trybszu odbyły się koncerty organowe w ramach festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie. Wystąpił na nich węgierski artysta Árpád Pálmai, który jest nauczycielem muzyki i chórmistrzem franciszkańskiego Gimnazjum Temesvári Pelbárt w Ostrzyhomiu. Jest także organistą w kościele franciszkanów.
W kościele w Orawce koncert był połączony z prezentacją poezji orawskich twórców. Utwory poświęcone były papieżowi Janowi Pawłowi II. – Na pewno w tak pięknym i unikatowym wnętrzu naszego kościoła zapewne jest z nami Wielki Jan Paweł II, który umiłował także sztukę. Pamiętajmy, że pójście jego śladami nie jest trudne, wszak do nieba trzeba iść parami – mówił ks. proboszcz Wojciech Mozdyniewicz. Wydarzenie było organizowane przez Małopolską Organizację Turystyczną wspólnie z Konsulatem Generalnym Węgier w Krakowie. Tibor Gerencsér, węgierski konsul generalny z Krakowa był jednym z gości Dnia Papieskiego w Orawce. Obecny był także wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak.
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce – to jedyny do dzisiaj zachowany i najstarszy drewniany parafialny kościół Górnej Orawy, którego wnętrze zdobią malowidła ścienne z XVII i XVIII wieku, dołączył do prestiżowego grona zabytków, uznanych za pomnik historii. Kościół stanowi perełkę Szlaku Architektury Drewnianej. Został również zgłoszony do wpisania na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Z kolei w Ludźmierzu w ramach XXII Dnia Papieskiego przed bazyliką mniejszą można było złożyć ofiarę na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” dla uzdolnionej młodzieży z uboższych rodzin. Natomiast w czasie nabożeństwa różańcowego przypomniano przemówienie papieskie wygłoszone przez Jana Pawła II w 1997 r. W filialnym kościele pod wezwaniem św. Jana Pawła II w Długopolu odbywał się odpust, a górale mogli wysłuchać i wesprzeć ukraiński zespół „Lubystok” z Krzemieńca.
W Nowym Targu w ramach Dnia Papieskiego nowotarżanie uczestniczyli w nieszporach na lotnisku – miejscu spotkania Jana Pawła II z milionową rzeszą pielgrzymów w czerwcu 1979 r. Przed pomnikiem papieża złożono wiązanki kwiatów w kolorach żółtym i białym, zapalano też symboliczne znicze pamięci. We wspólnej modlitwie uczestniczył m.in. burmistrz miasta Grzegorz Watycha i w stroju regionalnym prezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan Wojciech Groń. Podczas Dnia Papieskiego z programem artystycznym wystąpili również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Nowym Targu-Kowańcu. Uczniów do występów przygotował katecheta ks. Wojciech Borowiec i nauczyciel muzyki Andrzej Murzydło. Modlitwie przewodniczył ks. Janusz Skorupa, wikary z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. Podczas Dnia Papieskiego na nowotarskim lotnisku ruch małych statków powietrznych odbywał się bez zakłóceń.
W Białym Dunajcu w Dniu Papieskim odbył się finał XXIX edycji Festiwalu Papieskiego pod hasłem „Blask Prawdy – Veritatis Splendor”. W kościele parafialnym w Białym Dunajcu wystąpili laureaci festiwalu, można było zobaczyć także nagrodzone prace plastyczne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.