Konferencja „Człowieczeństwo. Niezwykła historia zwykłej rodziny z Markowej”
19 listopada 2023 | 13:32 | jm | Solec Kujawski Ⓒ Ⓟ
Dzieci, młodzież, duchowni i przedstawiciele władz wzięli udział w konferencji „Człowieczeństwo. Niezwykła historia zwykłej rodziny z Markowej”, która odbyła się w Solcu Kujawskim.
Wydarzenie zorganizowane zostało przez burmistrz, Szkołę Podstawową nr 1 i parafię Nawrócenia św. Pawła. – Jesteśmy szkołą, która pielęgnuje tradycje religijne i te związane z ojczyzną. W obecnych czasach, kiedy różne są losy Kościoła, państwa, gdzie coraz częściej współczesny człowiek stoi na rozdrożu, trzeba bronić wartości – powiedziała dyrektor Małgorzata Niedźwiecka.
Bo jak podkreślali uczniowie i uczestnicy największą trucizną jest obojętność. – Kryzys autorytetów, obok kryzysu wartości i rodziny, jest znakiem czasów. Każdy z nas posiada naturalną potrzebę i skłonności do naśladowania innych. Rodzice, chcąc czy nie chcąc, stają się dla swoich dzieci wzorami i przykładami określonych zachowań – mówiła uczennica.
Rodzina Ulmów z Markowej, która stała się przykładem dążenia do świętości, zaistniała w specjalnym programie artystycznym. – Dzieci pokazały nam ich zwyczajne życie w trudnych okolicznościach. To, jak w zwyczajności dążyć do świętości, zdobywając się na heroiczne czyny – mówił, odwołując się do znaczenia przykazania miłości Boga i bliźniego – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, dziękując uczniom za ich talenty.
Dopełnieniem całości był wykład ks. prof. dr. hab. Waldemara Szczerbińskiego „Fakty i mity na temat ratowania Żydów przed Zagładą przez Polaków”. Pracownik Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu podkreślił, że beatyfikacja Ulmów, dla jednych jest świetlanym przykładem chrześcijańskiej miłości bliźniego, dla drugich wzorem człowieczeństwa, a jeszcze dla innych wyrzutem sumienia.
– Dla wszystkich współczesnych jednak, tacy ludzie są po prostu pytaniem o to, czy i do jakiego stopnia my bylibyśmy w stanie pomóc drugiemu człowiekowi ocalić życie, narażając lub tracąc własne. Ilu Polaków możemy zaliczyć do grona osób, którzy podczas Zagłady ratowali Żydów? To pytanie wciąż pozostaje otwarte – mówił duchowny.
Była to już kolejna inicjatywa przygotowana przez parafię i szkołę. Do tej pory uczniowie pochylali się m.in. nad sylwetką św. Jana Pawła II w kontekście wzoru człowieczeństwa oraz znaczeniem chrztu Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.