Konferencja „Dziedzictwo Kościoła na Ziemi Gdańskiej” z okazji 90. rocznicy erygowania diecezji
01 października 2015 | 13:24 | jrst Ⓒ Ⓟ
W ramach cyklu obchodów 90-lecia erygowania diecezji gdańskiej Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wraz z parafią Archikatedralną w Gdańsku – Oliwie zorganizowały drugą już sesję popularno-naukową pt. Dziedzictwo Kościoła na Ziemi Gdańskiej.
– Chcemy pokazać wielką integracyjną rolę Kościoła zarówno dla mieszkających na Pomorzu Kaszubów, jak i dla ludności, która historię tego miasta tworzyła w latach powojennych – powiedział KAI Waldemar Jaroszewicz, prezes gdańskiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Choć korzenie chrześcijaństwa na Pomorzu sięgają czasów Świętego Wojciecha, który ochrzcił Gdańsk w roku 997, to sama Diecezja Gdańska ma dopiero 90 lat. Została erygowana 30 grudnia 1925 roku. Pierwszą głową gdańskiego Kościoła był bp Edward O’Rourke. Jego następcą w latach II wojny światowej był kontrowersyjny bp Karol Maria Splett, który w 1946 roku został skazany przez komunistyczne władze na 8 lat więzienia. Pierwszy polski biskup oficjalnie rozpoczął pracę w Gdańsku dopiero w roku 1964. Biskup Edmund Nowicki zbudował struktury diecezji i powołał seminarium duchowne. W roku 1992 Jan Paweł II ustanowił w Gdańsku metropolię a diecezję podniósł do rangi archidiecezji. Pierwszym metropolitą gdańskim został abp Tadeusz Gocłowski. Benedykt XVI w roku 2008 mianował metropolitą abp Sławoja Leszka Głódzia.
Stowarzyszenie zaprosiło do udziału w konferencji znawców różnych dziedzin dziejów gdańskiego Kościoła, m.in. ks. prof. Wojciecha Cichosza z UMK w Toruniu, który jest również recenzentem drugiego tomu „Dziejów Kościoła Katolickiego na obecnym obszarze archidiecezji gdańskiej” autorstwa ks. dr Leszka Jażdżewskiego. Promocja najnowszej publikacji była elementem gdańskiej sesji. Drugi tom monografii obejmuje okres od XVI do XVIII wieku.
W burzliwych dziejach gdańskiego Kościoła wielką rolę odegrało duchowieństwo. Wśród 108 beatyfikowanych przez Jana Pawła II męczenników II wojny światowej byli, między innymi, pochodzący z Pomorza ks. Bronisław Komorowski, ks. Franciszek Rogaczewski i ks. Marian Górecki. Mają oni już swoje miejsce w historii Kościoła na Pomorzu, mają pomniki, ulice i skwery, ale warto przypomnieć wielu innych, prawie zapomnianych-powiedział KAI ks. Sławomir Skoblik.
Sesja „Dziedzictwo Kościoła Gdańskiego” odbyła się pod patronatem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.