Drukuj Powrót do artykułu

Konferencja „Ekumenizm męczenników”

14.03.2017 , rk, Oświęcim, 7 - 9 kwietnia 2017 Ⓒ ℗

Z okazji jubileuszu 500-lecia reformacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu organizuje w dniach od 7 do 9 kwietnia wielkopostną konferencję „Ekumenizm męczenników”. W wydarzeniu, które rozpocznie się w piątek przed Niedzielą Palmową, udział wezmą wykładowcy z Polski, Niemiec i Ukrainy.

„Pamięć wydarzeń 500 lat Reformacji przypomina nam niestety kłótnie i podziały, ale także głębokie szukanie woli Boga. Chcemy się w tych dniach refleksji skupić na szukaniu tego, co nas łączy najbardziej: świadectwa życia dla zbawczej nadziei, którą nam daje Bóg w Chrystusie Jezusie” – napisali pomysłodawcy spotkania z CDiM, zaznaczając, że konferencję można przeżyć także jako dni skupienia w Wielkim Poście.

Tytuł konferencji nawiązuje do słów, jakie wypowiedział Jan Paweł II podczas nabożeństwa „Ekumeniczne Wspomnienie Świadków Wiary XX wieku” 7 maja 2000 r. w rzymskim Koloseum. Papież mówiąc do przedstawicieli różnych Kościołów, podkreślił, że „cenne dziedzictwo, jakie przekazali nam ci mężni świadkowie, jest wspólnym skarbem wszystkich Kościołów i wszystkich wspólnot kościelnych”.

„To dziedzictwo przemawia donioślejszym głosem niż podziały. Ekumenizm męczenników i świadków wiary jest najbardziej przekonujący; wskazuje drogę jedności chrześcijanom XXI wieku. Jest to dziedzictwo krzyża przeżywane w świetle Paschy: dziedzictwo, które wzbogaca i wspomaga chrześcijan, wchodzących w nowe tysiąclecie” – zaznaczył papież Polak.

Podczas konferencji wykładowcy przedstawią poszczególne perspektywy teologii męczeństwa – katolicką, protestancką, grekokatolicką i prawosławną.
Wśród autorów wykładów będą: Teresy Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, ks. dr Volker Haarmann – referent ds. dialogu chrześcijańsko-żydowskiego z Kościoła ewangelickiego w Nadrenii, dr Joanna Barcik z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, Switlana Hurkina z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, prof. Marek Kita z Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie, dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Ekumenii i Dialogu oraz kierownik katedry chrystologii wydziału teologicznego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Łukasz Kamykowski opowie o chrześcijańskiej teologii męczeństwa wobec żydowskiego Shoah.

Świadectwo męczeństwa w Aleppo przybliży Marta Titaniec – kierowniczka działu projektów zagranicznych w Caritas Polska i sekretarz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Przewidziano także „Medytację Drogi Krzyżowej” na terenie byłego obozu niemieckiego Auschwitz II -Birkenau.

Zgłoszenia są przyjmowane do 31 marca br. Szczegóły programu – na stronie cdim.pl.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.