Konferencja na temat polityki prorodzinnej
14 listopada 2013 | 12:14 | bt / pm Ⓒ Ⓟ
W Poznaniu odbyła się wczoraj VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa organizowana wspólnie przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu.
Tym razem poświęcona była ona polityce prorodzinnej prowadzonej w naszym kraju.
Wśród podejmowanych tematów dominowały te dotyczące polityki prorodzinnej realizowanej w wymiarze lokalnym. Mówiła o tym jedna z dziesięciu prelegentek, dr Dorota Głogosz z Zakładu Problemów Rodziny Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Jak zauważyła, samorządy wciąż jeszcze nie potrafią wypromować tego, co robią dla rodzin, dodając, że obecnie stają przed nimi zadania zaktywizowania rodzin oraz różnych środowisk, w tym organizacji pozarządowych, aby oddolnie kreowały one politykę rodzinną.
„Takie działania mają w tej chwili ogromną siłę. Tym bardziej, że pojawiły się większe możliwości dostosowania struktury wydatków budżetowych do zadań związanych z obszarem polityki rodzinnej oraz inny sposób dystrybuowania funduszy europejskich. Na niższy poziom zeszły decyzje o tym, jak mogą być one dzielone” – tłumaczyła prelegentka.
Jednym z przykładów działań podejmowanych przez organizacje jest działalność Fundacji „Nadzieja dla Rodzin” z Torunia. Jej dyrektor, dr Jarosław Przeperski, przedstawił na konferencji m.in. pierwszy numer magazynu dla rodzin wielodzietnych „Duzarodzina.pl”, którego wydawanie fundacja rozpoczęła właśnie z myślą o milionie rodzin wielodzietnych w Polsce. Można go zamówić na portalu o tej samej nazwie, który przeznaczony jest dla rodzin wielodzietnych.
Dr Jarosław Przeperski, który jest także pracownikiem Katedry Pracy Socjalnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przybliżył również czynniki motywujące rodziny do rodzenia dzieci. Jak bowiem pokazują badania, niezwykle ważna jest np. stabilność związku. „Jeśli kobieta czuje się pewna związku, jest przekonana, że będzie mogła się zestarzeć ze swoim mężem, to szybciej zdecyduje się na urodzenie kolejnego dziecka. Ważne jest także postawa mężczyzny. Istotne jest, aby akceptował on decyzje o rodzicielstwie i brał odpowiedzialność za kobietę i rodzinę” – zauważył Przeperski.
Innym z wymienionych przez niego czynników jest przygotowanie młodzieży do rodzicielstwa, uświadamianie im, że jest ono karierą. „Tymczasem dzisiaj młodzi ludzie narodziny dziecka odbierają jako przerwanie kariery zawodowej, mówi się wręcz o nieszczęściu, które się przydarzyło kobiecie” − stwierdził dr Przeperski dodając, że jego zdaniem w Polsce nie ma obecnie podstaw prawnych do prowadzenia właściwej polityki prorodzinnej.
Podczas konferencji przedstawiono również konkretne rozwiązanie wprowadzone we wrześniu tego roku w wielkopolskim Śremie. Barbara Jabłońska, naczelnik Pionu Edukacji i Usług Społecznych tamtejszego Urzędu Miejskiego, przybliżyła program „Rodzina 3+”. Jest on skierowany do rodzin wielodzietnych, w tym rodzin zastępczych, zamieszkałych na terenie gminy Śrem, prowadzących wspólne gospodarstwo domowe z minimum trojgiem dzieci, do ukończenia 18. roku życia, a w przypadku dziecka kontynuującego naukę do ukończenia 24. roku życia.
Do korzystania z niego uprawnia posiadanie karty „Rodzina 3+”, a obejmuje on ulgowe bilety miesięczne dla wszystkich członków rodziny wielodzietnej, ulgi w opłacie za pobyt dzieci w przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest gmina Śrem oraz zniżki na towary i usługi oferowane przez partnerów programu.
„Kilka tygodni po wprowadzeniu programu włączyło się w niego prawie 200 rodzin. W ponad 30 punktach partnerzy oferują już zniżki, a są to między innymi stacje paliw czy usługi stomatologiczne” – wyliczała Jabłońska.
Jak zauważył natomiast w swojej prelekcji dr Paweł Wosicki, prezes poznańskiej Fundacji „Głos dla Życia”, karty dużych rodzin są tylko elementem polityki prorodzinnej i absolutnie nie mogą jej zastępować. Zdaniem Wosickiego, podstawowym czynnikiem ograniczającym dzietność w Polsce jest organizacja życia społecznego, w której nie ma miejsca dla rodziny wychowującej dzieci, szczególnie większą ich liczbę.
„Używając przedrostka pro- chcemy powiedzieć, że jesteśmy życzliwie nastawieni do rodziny, że na rodzinie nam zależy. Podczas tegorocznej naszej konferencji, których cykl zainicjowaliśmy 5 lat temu, postanowiliśmy szukać odpowiedzi na pytanie czy rzeczywiście w praktyce docenia się rodzinę” – przyznał w rozmowie z KAI ks. dr Andrzej Pryba MSF z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa zatytułowana „Polityka prorodzinna” odbyła się w hotelu Ikar. Uczestniczyli w niej osoby współpracujące z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej, a więc pracujące na rzecz rodzin na poziomie powiatu, miasta czy gminy. Zaproszeni do udziału w niej byli także studenci Wydziału Teologii oraz wszyscy, którym bliska jest tematyka rodzinna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.