Konferencja o pozyskiwaniu funduszy na modernizację kościołów i obiektów sakralnych
21 września 2011 | 19:45 | marm Ⓒ Ⓟ
W środę w rudzkim Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym odbyła się konferencja dotycząca pozyskiwania środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na cele kościelne. Proboszczowie oraz administratorzy obiektów sakralnych dowiedzieli się, w jaki sposób można starać się o pieniądze na termomodernizację świątyń, obiektów kościelnych oraz modernizację parków. Fundusz od lat wspiera inwestycje kościelne na Śląsku, tylko w diecezji gliwickiej dzięki wsparciu instytucji zostało odnowione rudzkie opactwo oraz kilkanaście świątyń.
Parafie mogą się starać o środki m.in. na termomodernizację kościołów. – Nam zależy na takiej termomodernizacji, która pozwoli chronić klimat, zmniejszając emisję zanieczyszczeń oraz ograniczy nakłady na ogrzewanie. Chodzi nie tylko o kościoły, ale także inne obiekty kościelne, które służą społeczności np. ośrodki Caritas czy DPS-y. – Wspieramy oszczędzanie energii, czyli natury i kieszeni – wyjaśnia Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Parafie mogą się starać o pożyczki, które są nawet w 50 proc. umarzane oraz o dofinansowania.
Od wielu lat z takich środków korzysta diecezja gliwicka. – Tych inwestycji jest wiele, największą było dofinansowanie rudzkiego opactwa. Na terenie diecezji jest kilkanaście parafii, które otrzymały pożyczki lub dofinansowania na termomodernizację – dodaje ks. Bernard Koj, kanclerz gliwickiej kurii.
Z pieniędzy skorzystała m.in. parafia św. Andrzeja w Zabrzu, św. Jacka w Bytomiu, czy św. Gerarda w Gliwicach.
Fundusz wspiera także modernizację parków. Jak podkreśla Gabriela Lenartowicz, właśnie wiele takich miejsc znajduje się przy parafiach.
Dodatkowo parafie mogą starać się o pieniądze na wsparcie profilaktycznych wyjazdów dzieci i młodzieży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.