Konferencja o roli uczelni katolickich we współczesnym świecie
25 października 2019 | 11:44 | maj / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Uniwersytety, choć są często krytykowane, mają obecnie może ważniejszą rolę do odegrania niż niegdyś – to dzięki nim możemy próbować racjonalnie zapanować nad pędzącym światem. Szczególną misją uniwersytetów katolickich jest włączenie wymiaru nadprzyrodzonego w całość poszukiwań intelektualnych – przekonywali uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej pt. Rola Uczelni Katolickich we współczesnym świecie zorganizowanej na UKSW z okazji jubileuszu 20 – lecia tej uczelni.
Konferencję otworzył Wielki Kanclerz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Zwrócił uwagę, że Warszawa i UKSW to szczególnie dobre miejsce, by pokazać historię troski o uczelnie katolickie w powojennej historii Polski. Podkreślił jednak, że w refleksji nt. roli uczelni katolickich chodzi o to, by była ona skierowana ku przyszłości.
Prof. Michał Kleiber PAN zwrócił uwagę na przyspieszenie, które w ostatnich dziesięcioleciach ogarnia świat oraz na pogłębiające się nierówności społeczne, które bez odpowiednich rozwiązań prowadzić muszą do ludzkich dramatów a nawet katastrof. Podkreślił jak ważna jest w tym kontekście dobrze udokumentowana wiedza, a zwłaszcza przełożenie jej na mądrą politykę społeczno – gospodarczą. Dlatego – jego zdaniem – rola uniwersytetów, choć są często krytykowane, jest dziś może ważniejsza niż niegdyś. Nawiązując do swoich doświadczeń związanych z projektem analizy rozmaitych scenariuszów przyszłości, zaznaczył, że z analizy tej wynika, iż nie da się zrealizować pozytywnego scenariusza zmian, bez zbudowania społeczeństwa posiadającego wiedzę i umiejącego przekładać ją na mądrość. Ks. prof. Wojciech Góralski, kanonista, profesor UKSW i konsultor Trybunału Roty Rzymskiej mówił o roli uniwersytetów katolickich w świecie nauki. Podkreślił, że w misję poszukiwania prawdy mają one włączać również wymiar nadprzyrodzony, podejmując dialog między wiarą a rozumem i poszukując nie tylko prawdy ale i jej źródła. Zaznaczył też, że zadaniem uczelni katolickich jest dbanie o etyczny wymiar badań i dociekań naukowych a także o formację studentów.O innowacyjnych projektach podejmowanych na UKSW mówił rektor uczelni, ks. prof. Stanisław Dziekoński. Zwrócił uwagę, że innowacyjność jest zadaniem dla uczelni katolickich, na które wskazuje m.in. papież Franciszek. Mówił m.in. o nowopowstałym na UKSW wydziale lekarskim, o projektach łączenia dyscyplin czy projektach nauki cyfrowej. Wspomniał też o projektach łączenia nauki z gospodarką polegającą m.in. na wdrażaniu nowych technologii w firmach współpracujących z naukowcami oraz o projekcie psychiatrii środowiskowej dla dzieci i ich rodzin.
W gronie prelegentów konferencji znaleźli się również m.in. o. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, dziekan wydziału Teologicznego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, abp Jan Babjak SJ, Arcybiskup Słowackiej Cerkwi Greckokatolickiej, ks. prof. Bogdan Prach, rektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie czy prof. Vaja Vardidze, rektor Uniwersytetu Katolickiego Sulkhan Orbeliani w Tibilisi w Gruzji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.