Konferencja poświęcona bp. Ignacemu Świrskiemu
24 marca 2022 | 16:42 | ks. mw | Siedlce Ⓒ Ⓟ
W auli Wyższego Seminarium Duchownego diecezji siedleckiej odbyła się konferencja naukowa „Sługa Boży biskup Ignacy Świrski w źródłach archiwalnych”. Wydarzenie było połączone z prezentacją „Listów pasterskich i Orędzi Biskupa Ignacego Świrskiego”. Konferencję swym patronatem honorowym objął biskup siedlecki Kazimierz Gurda, prof. dr hab. Mirosław Minkina – rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz ks. kan. dr Piotr Paćkowski – rektor WSD diecezji siedleckiej.
Na początku konferencji słowo wstępu do zebranych wygłosił ks. dr Mariusz Świder – postulator procesu beatyfikacyjnego bp. Ignacego Świrskiego. Po przybliżeniu najważniejszych wydarzeń z życia Sługi Bożego wskazał także, że dzisiejsze wydarzenie wpisuje się w proces, który trwa już od kilku lat i jest również zwieńczeniem prac naukowych.
Pierwszy referat „Bp Ignacy Świrski w świetle swych listów pasterskich” wygłosił ks. Mariusz Świder. Na podstawie analizy dokumentów kościelnych, można dziś wskazać, że bp Świrski był człowiekiem o wyjątkowej empatii i wrażliwości na potrzeby bliźnich. – Rzeczywiście był ojcem ubogich. To obraz człowieka wierzącego i kochającego Kościół. Świadomy zagrożeń epoki; kochający człowieka – wskazywał postulator procesu beatyfikacyjnego. Zwracał uwagę, że Sługa Boży bp Świrski był zatroskany o Kościół zarówno w wymiarze materialnym, jak i duchowym. Jako biskup był blisko ludzi i ich problemów.
Temat „«Problemy» z biskupem Ignacym Świrskim w świetle akt Wydziału ds. Wyznań” przedstawił dr Rafał Dmowski z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Obraz Sługi Bożego, który płynie z dokumentów służb tamtej epoki jest zupełnie nieadekwatny do rzeczywistego, który znamy ze wspomnień czy listów pasterskich. Dr Rafał Dmowski wskazywał, że „problem” dla służb komunistycznych wynikał z faktu ogromnej wiary i przywiązania do Kościoła bp. Ignacego Świrskiego. Sługa Boży odznaczał się wielkim przywiązaniem do jedności Kościoła, posłuszeństwem wobec papieża, a także (co ważne w tamtym okresie) jednością z prymasem bł. kard. Stefanem Wyszyńskim.
Ks. prałat Bernard Błoński z Archiwum Diecezjalnego w Siedlcach przedstawił referat: „Źródła do biografii biskupa Ignacego Świrskiego w zbiorach archiwów kościelnych”. W oparciu o archiwalne dokumenty i zdjęcia, przedstawiono najważniejsze punkty z życia Sługi Bożego bp. Ignacego Świrskiego. Ukazano także, jaki obraz bpa Świrskiego wyłania się z jego prywatnej korespondencji, także z innymi biskupami. W materiałach archiwalnych zachowały się także ślady jego działalności na rzecz ubogich oraz pracy naukowej i posługi pasterskiej.
Po przerwie, zebrani mogli obejrzeć film dokumentalny „Z Wilna do Nieba”. Za scenariusz i reżyserię tego dzieła odpowiadali: Mirosław Krzyszkowski i Jan Świrski.
Kolejnym punktem programu był referat dr hab. Doroty Weredy prof. UPH „Źródła do działalności uniwersyteckiej ks. prof. Ignacego Świrskiego”. Prof. Wereda przedstawiła najważniejsze aspekty z życia ks. Ignacego Świrskiego jako wykładowcy. Jego główną dziedziną była teologia moralna; a jako dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Wileńskiego systematycznie uczestniczył w obradach i pracach różnych komisji. W pracach na rzecz „ocalenia wydziału” podejmował wiele podróży i wizyt – W wizjonerskich planach dla Wydziału przewidywał rolę «ogniska nauki teologicznej poprzez połącznie z Wydziałem seminariów duchownych pińskiego, łomżyńskiego i podlaskiego» – wskazywała prof. Dorota Wereda.
Ks. Ignacy Świrski był lubianym wykładowcą, potrafił zainteresować słuchaczy, odznaczał się cierpliwością. Chętnie przebywał ze studentami, o czym świadczy zaangażowanie w organizacje młodzieżowe. Był to także czas niesienia pomocy ubogim studentom. Czynił to wszystko dyskretnie i bez rozgłosu. Jednocześnie jako profesor uczelni aktywnie włączał się w wydarzenia o charakterze państwowo-patriotycznym czy duszpasterskim. Cieszył się ogromnym autorytetem w środowisku akademickim.
Ostatni referat „Diecezja siedlecka a władze PRL w świetle dokumentów archiwalnych” wygłosił dr Grzegorz Welik z Archiwum Państwowego w Siedlcach. W oparciu o dokumenty archiwalne przedstawiono zbiór działań władz komunistycznych wobec parafii bądź osób duchownych. W siedleckim archiwum jest ogromne źródło do kolejnych badań naukowych: 184 teczki parafii, 61 teczek zgromadzeń zakonnych i 352 teczki księży.
Ostatnim punktem był dyskusja i podsumowanie. – Czy jesteśmy gotowi na świętość, na dar który niesie bp Ignacy Świrski? Dziś łatwo modlić się i czekać na dar beatyfikacji, ale wielkim wyzwaniem jest, aby styl życia bpa Świrskiego stawał się naszym stylem – akcentował bp pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.