Konferencja poświęcona „Polakom ratującym Żydów” i odsłonięcie obelisku upamiętniającego bohaterskich paulinów
18 września 2023 | 15:34 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Konferencja „Polakom ratującym Żydów” połączona z uroczystością odsłonięcia pamiątkowej instalacji – obelisku dedykowanego także paulinom, którzy nieśli pomoc Żydom odbędzie się na Jasnej Górze 22 września. Spotkanie adresowane jest do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz młodzieży szkół ponadpodstawowych. Organizatorem konferencji są: Delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Klasztor Paulinów na Jasnej Górze.
Beatyfikacja (10 IX) Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci – polskiej rodziny, która została zamordowana w 1944 r. przez niemieckich okupantów, za ukrywanie w swoim domu Żydów, stała się inspiracją do poszukiwania w lokalnych społecznościach, podobnych do nich bohaterów – Polaków ratujących Żydów. Dla Częstochowy są to postaci związane również z Jasną Górą – paulinów o. Michała Zembrzuskiego i o. Polikarpa Sawickiego oraz pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej. Trwałym – widzialnym znakiem pamięci o Polakach ratujących Żydów będzie odsłonięta pod „Dębem Pamięci”- przed wejściem na Jasną Górę (od strony Bramy Lubomirskich) instalacja – obelisk z okolicznościową tablicą. W ten swoisty pomnik wkomponowana będzie cegła z domu bł. Józefa Ulmy ojca bohaterskiej bł. Rodziny, którą przekazał Jerzy Ulma, bratanek.
Konferencja rozpocznie się w piątek, 22 września, o godz. 14.00 w Sali Papieskiej. W jej programie m.in. wystąpienia: Bogdana Romaniuka z Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR „Opowiem ci o sprawiedliwych” oraz Piotra Sutowicza z Katolickiego Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – „Nie chcemy być Piłatami” – Zofia Kossak i jej postawa wobec Holokaustu. O pomocy klasztoru jasnogórskiego ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej” mówić będzie historyk o. dr Grzegorz Prus, paulin.
Ok. godz.15.20 będzie miało miejsce odsłonięcie pamiątkowej instalacji – obelisku z cegłą z domu bł. Józefa Ulmy – plac przed wejściem na Jasną Górę od strony Bramy Lubomirskich. Uroczystości przewodniczyć ma przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski.
W instalację – obelisk wkomponowany jest cegła z domu rodzinnego Józefa Ulmy – ojca błogosławionej Rodziny, która niosła pomoc Żydom i została zamordowana przez Niemców w Markowej. To dar Jerzego Ulmy, bratanka bł. Józefa. Odebrała go w Markowej delegacja Kuratorium Oświaty w Katowicach. – To oryginalna cegła wykuta z piwnicy domu, który budował Marcin Ulma – ojciec błogosławionego Józefa i w którym mieszkał i wychowywał się mój ojciec – mówił Jerzy Ulma. Poproszony o przesłanie do młodych, do których adresowane będzie jasnogórskie spotkanie, apelował o „pamięć o ludziach, którzy poświęcili swoje życie i życie swoich dzieci, by ona pozostała w sercach, by nigdy nie zaginęła”. – To niezwykły dar, bardzo symboliczny, przypomina o wielkim człowieczeństwie, bardzo za niego dziękujemy – powiedziała Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty. W imieniu przeora Jasnej Góry, o. Samuela Pacholskiego przekazała Ikonę Matki Bożej Jasnogórskiej, życząc sił i błogosławieństwa w szerzeniu kultu bohaterów z Markowej.
Obelisk dedykowany będzie także paulinom, którzy nieśli pomoc Żydom. Wśród nich szczególnie heroiczną postawą odznaczyli się o. Polikarp Sawicki i o. Michał Zembrzuski, którzy na różne sposoby pomagali ukrywającym się w Częstochowie i na Węgrzech – Żydom. O. Sawicki wyszukiwał im schronienie, pośredniczył w dalszej pomocy, wystawiał fikcyjne metryki. Sam przez kilka miesięcy ukrywał się zagrożony aresztowaniem. W swej posłudze był odpowiedzialny za duszpasterstwo podziemia, był kierownikiem terenowym obrony przeciwlotniczej i kapelanem AK, nadto wtajemniczony w prace szeregu organizacji patriotycznych. Dzięki wysiłkom i heroicznej postawie o. Michała Zembrzuskiego udało się na Węgrzech uratować ponad tysiąc Żydów. Zakonnik został wysłany na Węgry w 1934 r. wraz z 16 innymi paulinami, aby odnowić tam zakon. W 1939 r., gdy na Węgrzech zaczęli się masowo pojawiać uciekinierzy z Polski, wielu Żydów, w tym dzieci, o. Zembrzuski angażuje się w niesienie im pomocy. Załatwia paszporty, organizuje bilety, pomaga w ten sposób w przedostaniu się uciekinierów do Francji. Po rozpoczęciu okupacji niemieckiej Węgier w marcu 1944 r. o. Zembrzuski ukrywał się przed ścigającymi go Niemcami. Gestapo chce go aresztować, ukrywa się z pomocą zakonnic węgierskich i dwóch węgierskich rodzin. W1948 r. komunistyczne władze węgierskie nakazują o. Zembrzuskiemu opuszczenie kraju. Z pomocą przyjaciół przez Wiedeń przedostaje się do Rzymu, a następnie do USA. W Stanach Zjednoczonych poświęca się pracy wśród mieszkających tam Polaków i zakłada Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, zwane też Amerykańską Częstochową.
Wydarzenie upamiętniające „Polaków ratujących Żydów” organizowane jest przez Delegaturę w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze. Patronem honorowym jest Przełożony Generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.