Konferencja prasowa nt. ekumenicznego vademecum dla biskupów
15 grudnia 2020 | 09:18 | ks. sp, pb (KAI) | Lublin Ⓒ Ⓟ
Konferencja prasowa na temat opublikowanego niedawno przez Papieską Radę dla Popierania Jedności Chrześcijan ekumenicznego vademecum dla biskupów odbędzie się w środę, 16 grudnia o godz. 12.00 w Sali Senatu KUL. Udział wezmą: abp dr hab. Stanisław Budzik – przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP, Wielki Kanclerz KUL; bp dr Krzysztof Nitkiewicz – przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP; ks. prof. Przemysław Kantyka – dziekan Wydziału Teologii KUL i ks. dr hab. Sławomir Pawłowski – kierownik Sekcji Ekumenizmu KUL.
Transmisję on-line konferencji prasowej poprowadzi Uniwersyteckie Centrum Medialne KUL [LINK].
4 grudnia Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan opublikowała liczący około 50 stron dokument pt. „Biskup i jedność chrześcijan: vademecum ekumeniczne”. Jak stwierdził jej przewodniczący kard. Kurt Koch, dokument ma być przewodnikiem, „busolą” w ekumenicznej drodze biskupa wraz z jego diecezją.
Vademecum bazuje na istniejących dokumentach Kościoła katolickiego na temat ekumenizmu, ale wybiera z nich treści najbardziej praktyczne, uwzględniając najnowsze osiągnięcia ruchu ekumenicznego. Dokument opisuje jaka powinna być ekumeniczna postawa katolików, zwłaszcza biskupów, charakteryzuje ekumeniczne struktury Kościoła i jego sposoby działalności: „ekumenizm duchowy”, „dialog miłości”, „dialog prawdy” i „dialog życia”, który zawiera w sobie „ekumenizm duszpasterski”, „ekumenizm praktyczny” i „ekumenizm kulturowy”. Niezwykle cenną rzeczą Vademecum są jego zalecenia praktyczne, które w sposób prosty i konkretny przekładają wyłożoną wcześniej treść na język czynów.
Do Vademecum dołączono niezwykle użyteczny aneks, który zawiera syntetyczny opis partnerów Kościoła katolickiego w ekumenicznym dialogu międzynarodowym. Odnajdziemy tam krótką charakterystykę najważniejszych Kościołów i organizacji chrześcijańskich, obejmującą czasem ich historię, strukturę, niekiedy liczebność, ich akcenty doktrynalne i duchowe oraz zaangażowanie ekumeniczne w dialogu z Kościołem katolickim (np. fazy dialogu, nazwy komisji i tytuły dokumentów).
Wersje językowe Vademecum zostały umieszczone na stronie internetowej Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan [LINK]. Polskie tłumaczenie jest w trakcie przygotowywania.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.