Drukuj Powrót do artykułu

Konferencja prasowa zapowiadająca 21. Dzień Judaizmu

12 grudnia 2017 | 15:44 | Redakcja eKAI | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. redakcja

Katolicka Agencja Informacyjna zaprasza w piątek 15 grudnia o 12.00 na konferencję prasową zapowiadającą 21. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Warszawa będzie miejscem jego głównych obchodów.

Konferencja prasowa z ogłoszeniem programu najbliższego Dnia Judaizmu odbędzie się w najbliższy piątek 15 grudnia o 12.00 w gmachu Konferencji Episkopatu Polski przy skwerze kard. S. Wyszyńskiego 6 w Warszawie.

Obchody zbliżającego się 21. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, które zostały zaplanowane na 17 stycznia 2018 r., zapowiedzą:

  • bp Rafał Markowski – przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem i Rady KEP ds. Dialogu Religijnego,
  • Rabin Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski,
  • Ks. Andrzej Tulej – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dnia Judaizmu w Warszawie,
  • Prof. Jan Grosfeld – członek Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

Konferencji prasowej towarzyszyć będzie prezentacja książki „Nie ma rzeczy niemożliwych. Rozmowy z Michaelem Schudrichem, naczelnym rabinem Polski”. Obecna też będzie Irena Wiszniewska – autorka książki, wywiadu-rzeki z rabinem Schudrichem.

Prosimy o potwierdzenie obecności na adres: sekretariat@ekai.pl.

Dzień Judaizmu odbywa się corocznie 17 stycznia, poprzedzając Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wskazuje to na żydowskie korzenie chrześcijaństwa. Kulminacją każdego Dnia Judaizmu są obchody ogólnopolskie, za każdym razem w innej stolicy diecezji, ze specjalnie dobranym hasłem. Centralne obchody najbliższego Dnia Judaizmu (17 stycznia 2018) odbędą się w Warszawie.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce jest szczególnym czasem wspólnotowej refleksji i modlitwy. Refleksja ta, w oparciu o teksty biblijne i wypowiedzi Urzędu Nauczycielskiego Kościoła na temat stosunków katolicko-żydowskich, winna pomagać katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa, w pogłębianiu świadomości tego, że religia żydowska nie jest wobec naszej religii „rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym”, oraz że nasz „stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii” (Jan Paweł II); że można mówić o ścisłym pokrewieństwie obu religii, a wyznawców judaizmu nazywać „starszymi braćmi w wierze” (Jan Paweł II).

Wersja do druku

Przeczytaj także

12 grudnia 2017 12:54

16 grudnia rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Romano Guardiniego

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.