Konferencja „Wyjątkowość Kościoła”
12 lutego 2018 | 12:53 | led | Kraków Ⓒ Ⓟ
„Wyjątkowość Kościoła” to tytuł ogólnopolskiej konferencji naukowej, która 20 lutego odbędzie się na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (UPJPII). Zdaniem organizatorów, wskutek uprawiania i szerzenia niewłaściwego ekumenizmu dochodzi niekiedy do zatarcia granic między chrześcijańskimi Kościołami, a debata na ten temat pozwoli ukazać ich odmienność.
Zdaniem o. prof. dr hab. Andrzeja Napiórkowskiego OSPPE, kierownika Katedry Eklezjologii UPJPII, wyjątkowość Kościoła wypływa z tajemnicy Bosko-ludzkiej wspólnoty. – Chodzi o pokazanie elementów wyróżniających i identyfikujących kościelność chrześcijaństwa na współczesnym areopagu różnych idei, światopoglądów, pogmatwanej i eklektycznej duchowości czy też pluralizmu religijnego – wyjaśnia.
– Chodzi też o pokazanie – z ekumeniczną wrażliwością – odmienności Kościoła katolickiego wobec innych Kościołów chrześcijańskich. Dziś bowiem wskutek uprawiania i szerzenia niewłaściwego ekumenizmu dochodzi niekiedy do zatarcia granic między chrześcijańskimi Kościołami – wyjaśnia o. Napiórkowski, dodając, że chrześcijaństwo słusznie podnosi roszczenie do swojej wyjątkowości, gdyż charakteryzuje się objawieniem nadprzyrodzonym, a nie jest ludzkim wymysłem.
– Patrząc z perspektywy eklezjologii, z pozycji Kościoła katolickiego, pytamy się: co mu daje podstawę do wysuwania takiego prawa do wyjątkowości? Kościół katolicki jest w pełni jedynym i prawdziwym Kościołem ze względu na to, że jest w nim ważnie sprawowane misterium Eucharystii i pieczołowicie chroniona nieprzerwana sukcesja apostolska. Kościół katolicki różni się od innych wyznań chrześcijańskich swoim rozumieniem sakramentalności – zaznacza o. Napiórkowski.
W tematykę konferencji wprowadzi uczestników ks. prof. dr hab. Arkadiusz Baron, dziekan Wydziału Teologicznego UPJP2, który opowie o tym jak Kościół rozumieli ojcowie greccy. Z kolei dr hab. Krzysztof Leśniewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego będzie mówił na temat Kościoła w teologii prawosławnej.
W trakcie spotkania ks. dr hab. Antoni Nadbrzeżny z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wygłosi wykład pt. „Kościół jako sakrament świata”. Prelegenci będą rozmawiali także o znakach świętości Kościoła. Konferencję otworzy abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, Wielki Kanclerz uczelni.
– Słowo „Kościół” wywołuje zróżnicowane skojarzenia w zależności od środowiska, a z punktu widzenia teologii inspirowanej Nowym Testamentem wypada dodać, że z pojęciem Kościoła wiąże się też trochę nieporozumień – i to zarówno po stronie osób wobec niego niechętnych, jak i gorliwie się do niego przyznających – podkreśla prof. dr hab. Marek Kita z UPJPII.
Jak wyjaśnia, w trakcie konferencji prelegenci będą rozmawiali o tym, czym właściwie jest Kościół w świetle pogłębionej refleksji nad Objawieniem. – Jaki jest związek między wyznawaniem Boga Jednego w Trójcy a byciem w relacjach, trwaniem we wspólnocie, lojalnością wobec tradycji, reguł, autorytetów? Kiedy Kościół naprawdę jest sobą, a kiedy jego oblicze okazuje się w jakiś sposób zniekształcone? – wymienia.
Organizatorem konferencji jest Katedra Eklezjologii Instytutu Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJPII, we współpracy z Komitetem Nauk Teologicznych PAN. Konferencja rozpocznie się 20 lutego o godz. 9.00 w auli Uniwersytetu Papieskiego przy ulicy Bernardyńskiej 3.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.