Kongres Eucharystyczny w Kolonii
05 czerwca 2013 | 14:01 | tom (KAI/domradio/KNA) / br Ⓒ Ⓟ
„W Kongresie Eucharystycznym nie chodzi o nic więcej jak o tajemnice wiary” – powiedział kard. Joachim Meisner na krótko przed jego rozpoczęciem.
W środę wieczorem rozpoczyna się w Kolonii „wielkie święto wiary” Kościoła katolickiego w Niemczech. Organizatorzy oczekują ok. 50 tys. uczestników. Wśród gości Kongresu, który potrwa do niedzieli 9 czerwca br. będzie abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.
„Chodzi o to, aby zachęcić wierzących do dawania świadectwa i aby powiedzieć sobie, co usłyszałem teraz w katechezie, jak zachować to w naszym życiu” – powiedział metropolita Kolonii w rozmowie z niemiecką telewizją ARD. Sam kardynał wygłosi podczas Kongresu dwie wielkie katechezy. „Kościół stoi wobec dowartościowania dwóch pojęć: `zgromadzenia` i `głoszenia`” – zaznaczył niemiecki purpurat i dodał: „Zbieramy się jako rozproszeni, aby czcić Eucharystię, a potem jesteśmy ponownie posłani do świata. Tak dzieje się na przykład w uroczystość Bożego Ciała, którą świętują wszystkie kolońskie parafie wspólnie w katedrze a potem w niedzielę jako małe wspólnoty u siebie” – przypomniał kard. Meisner.
Kongres Eucharystyczny zostanie otwarty oficjalnie dzisiaj wieczorem. Organizatorem pięciodniowego wydarzenia jest Konferencja Episkopatu Niemiec a gospodarzem metropolia kolońska. Oczekuje się ok. 50 tys. uczestników. Organizatorzy oczekują, że Kongres powinien się przyczynić do ponownego wzmocnienia wśród wiernych świadomości centralnego znaczenia liturgii, nabożeństwa i mszy św. w życiu chrześcijan i wspólnoty Kościoła. Spotkanie będzie miało również wymiar ekumeniczny.
W wywiadzie dla dziennika „Die Welt” przed Kongresem abp Robert Zollitsch, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec przypomniał, że ze względu na brak kościelnej jedności i rozumienia urzędu nie jest możliwe wspólne sprawowanie Eucharystii katolików i protestantów. Zdaniem abp Zollitsch spotkanie ukaże różnorodność katolickiego życia, w którego centrum stoi Eucharystia.
Natomiast biskup Münster Felix Glenn wskazał, że kongres nie ma tak szerokiego wymiary, jak choćby organizowane co dwa lata zjazdy katolików niemieckich – Katholikentage. Jego zdaniem równocześnie to wielkie wydarzenie jest częścią toczącego się w Niemczech procesu dialogu, w ramach którego Kościół katolicki pragnie przepracowania i oczyszczenia po skandalach nadużyć seksualnych wobec nieletnich. „Oczywiście nie musimy skandali nadużyć w stawiać w centrum każdego wydarzenia. Chodzi o coś więcej, o głębokie religijne oddziaływanie na ludzi, o którym obecnie prawie w ogóle nie myślimy” – powiedział bp Glenn.
Kard. Meisner w wywiadzie dla niemieckiej agencji katolickiej KNA powiedział: „Po strasznych skandalach molestowania seksualnego czułem, że Kościół w Niemczech potrzebuje koniecznie zadumy nad Panem. Osobiście rozmawiałem z wszystkimi ofiarami, o ile było to możliwe. Po spotkaniach pytałem siebie, kto może uzdrowić te zranienia. Ja tego nie mogę. To może zrobić sam Pan. Mamy Go wśród nas w sakramencie ołtarza, w eucharystycznej postaci chleba i wina”.
Między rozpoczęciem Kongresu Mszą św. w kolońskim centrum kongresowym, w którym wystawiony będzie duży podświetlany krzyż w środę wieczorem a jago zakończeniem Eucharystią na stadionie Rheinenergie w niedzielę 9 czerwca zaplanowano 800 różnych wydarzeń: obok mszy św., nabożeństw, 80 katechez w zabytkowych kościołach będą się odbywały seminaria i fora dyskusyjne. W piętnastu z nich będzie możliwość ciągłej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz skorzystania z sakramentu pokuty. W gotyckiej katedrze w godzinach wieczornych i nocnych odbywać się będą wieczory medytacyjne pod hasłem Lux eucharistica, ponieważ medytacji towarzyszyć będą specjalne instalacje świetlne. Kongres wzbogaci bogaty program kulturalny: koncerty, wystawy, przedstawienia, projekcje filmów i odczyty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.