Kongres „Parafia jutra” – prezentacja dobrych praktyk
21 września 2023 | 13:34 | maj | Licheń Ⓒ Ⓟ
W ramach Kongresu „Parafia jutra” w Licheniu odbyła się prezentacja części finalistów i laureatów konkursu KAI „Aktywna parafia” z 2022 i 2023 r. Padła też propozycja organizowania warsztatów, które mogą być prowadzone przez „Aktywne parafie” dla parafii, które chcą iść tą drogą.
W ramach prezentacji swoim świadectwem podzielił się proboszcz parafii pw. Ducha św. w Mielcu, ks. Waldemar Ciosek. Podkreślił, że warto jest inwestować w „jedną owcę”, prowadzić duszpasterstwo, które nie daje szybkiego zysku, inwestować w coś co może nie owocować – choć mogą przyjść kryzysy i poczucie straty.
Podkreślił, że priorytetem w parafii jest ewangelizacja, drugi filar to formacja. – Warto inwestować w grupy formacyjne. Czasem trwa to bardzo długo i ludzie są nieliczni, ale na tych, co są dobrze uformowani, można naprawdę polegać – mówił.
Parafię pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem, obok proboszcza zaprezentowała grupa świeckich. Mówili o licznych wspólnotach i inicjatywach obecnych w parafii liczącej zaledwie 1678 osób. Szczególnie zwracali uwagę na inicjatywy przyciągające do kościoła dzieci, które z kolei powodują, ze zaczynają się w nim pojawiać również rodzice, dziadkowie a nawet starsze rodzeństwo. Mówili też o otwartości proboszcza, który wychodzi do ludzi i jest otwarty na nowe pomysły. Jedna z parafianek podkreśliła też, że w Słupi wciąż istnieje praktyka 40 – godzinnego nabożeństwa.
O parafii pw. św. Huberta w Zalesiu Górnym pod Warszawą mówił wikariusz, ks. Marcin Uhlik. Zwrócił uwagę na swoją bardzo dobra relację z proboszczem, z którym można o wszystkim porozmawiać. Ewangelizacja i formacja – to też główne filary duszpasterstwa. Ks. Uhlik opowiadał o grupach istniejących w parafii i o szczególnym zaangażowaniu młodych ewangelizujących swoich rówieśników. Zwrócił też uwagę na wielkie zaangażowanie liturgiczne świeckich.
Ks. Uhlik zaprezentował pomysł, by aktywne parafie z trzech edycji konkursu KAI zaangażowały się w pomoc innym parafiom, które również chciałyby być aktywne. Mogłoby to mieć formę swoistych szkoleń, w ramach których rozeznawanoby profil danej parafii, jej zapotrzebowanie i pomagano wprowadzić to w życie. Parafia mogłaby być pod opieką dwóch lub trzech parafii, które np. pomagałyby w formacji liderów, zaszczepianiu dobrych praktyk, przygotowaniu kursów ewangelizacyjnych itp.
Parafię św. Piotra i Pawła w Łodzi zaprezentował jej proboszcz, ks. Wiesław Kamiński. Mówił o 30 grupach parafialnych w tym duszpasterstwie niepełnosprawnych, osób głuchych, duszpasterstwie suicydologicznym czy grupie ekumenicznej.
O parafii św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy mówił ks. Sławomir Bar CM, który przyjechał wraz z księdzem ekonomem. Jak podkreślił, specyfiką parafii są inicjatywy związane z miłosierdziem – pomocą młodzieży, bezdomnym, kobietom, które doświadczyły przemocy itp.
Dodatkowo księża opowiadali, jak utrzymać parafię, która zatrudnia 20 osób na pełnych etatach. Zwrócili uwagę, że wśród zatrudnionych jest też m.in. prawnik i księgowa. Mówili o tym, że parafia zachęca wiernych do ofiarności, dając im również drobne prezenty. Zyski może przynosić cmentarz, o ile jest dobrze prowadzony i zarządzany a na działalność charytatywną można uzyskać pewne celowe środki.
Podkreślili, że parafia musi odpowiadać na potrzeby wiernych: musi być poziom, musi być zorganizowana infrastruktura, musi być czysty kościół, kościół otwarty, z księdzem w konfesjonale, z możliwością adoracji.
II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia jutra” odbywa się od 19 do 21 września w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Ponad stu uczestników – naukowców, duszpasterzy i świeckich przedstawicieli wspólnot parafialnych zastanawia się, przed jakimi wyzwaniami stoi lub wkrótce stanie Kościół w Polsce i jakie działania w związku z tym należy podejmować w parafiach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.