Kongresy ewangelizacyjne dla Polonii już w tym roku
18 lutego 2017 | 10:31 | Warszawa / mip, rl / bd Ⓒ Ⓟ
Komisja KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą obradowała w piątek w Warszawie. Podczas spotkania omówiono perspektywy pracy duszpasterskiej. Zaplanowano również cykl kongresów ewangelizacyjnych, które dla Polonii w Anglii, Niemczech i Francji przeprowadzi Szkoła Nowej Ewangelizacji.
Jednym z kluczowych tematów rozmów w sekretariacie KEP było przygotowanie programu kongresów nowej ewangelizacji, które odbędą się w tym roku w ramach Polskiej Misji Katolickiej we Francji, Anglii i Niemczech. Uczestniczyć w nich będzie Szkoła Nowej Ewangelizacji i członkowie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji.
– Dzięki kongresom chcemy stworzyć dobry klimat do wymiany doświadczeń duszpasterskich i ożywienia środowiska polonijnego – podkreślił w rozmowie z KAI przewodniczący Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, bp Wiesław Lechowicz.
Rozmawiano również o problemach duszpasterskich, jakie pojawiają się w Europie Zachodniej. „Zazwyczaj myślimy o duszpasterstwie polonijnym z naszego punktu widzenia, natomiast teraz chcieliśmy zorientować się, jakie uwagi mają pod naszym adresem biskupi Kościołów z krajów zachodnich” – powiedział bp Lechowicz. Zwrócił uwagę na konieczność wzmożenia wysiłków na rzecz integracji środowisk polonijnych z lokalnymi wspólnotami oraz współpracy ze świeckimi katolikami w Europie Zachodniej. – Chodzi o to, byśmy mieli świadomość, że nie tylko my jesteśmy katolikami, ale że są nimi także inni – wskazał hierarcha.
Bp Witold Mroziewski z diecezji Brooklyn w Stanach Zjednoczonych podzielił się refleksjami dotyczącymi duszpasterstwa polonijnego w tym kraju. Do głównych problemów zaliczył rozproszenie środowiska i wyzwania związane ze zmianami demograficznymi.
Z kolei przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, biskup Tadeusz Bronakowski, zaprosił uczestników spotkania do udziału w Narodowym Kongresie Trzeźwości, który odbędzie się we wrześniu. Hierarcha wskazał na potrzebę tworzenia i promowania duszpasterstwa trzeźwościowego.
Podczas spotkania podsumowano również inicjatywy podjęte w 2016 roku, m.in. Kongres Młodzieży Polonijnej i Światowe Dni Młodzieży. Dyskutowano nad sposobami uaktywnienia młodych ludzi mieszkających poza granicami naszej ojczyzny. „Zwróciliśmy uwagę na to, że kondycja duszpasterstwa młodzieży zależy od samych duszpasterzy i liderów grup” – powiedział bp Lechowicz.
Uczestnicy Komisji zaproponowali, aby duszpasterze polonijni korzystali z doświadczeń i umiejętności animatorów i liderów grup młodzieżowych z Polski, które rozwinęły się przy okazji organizacji Światowych Dni Młodzieży.
W spotkaniu uczestniczyli biskupi – członkowie Komisji, a także rektorzy i księża największych w Europie polskich misji katolickich: z Niemiec, Anglii i Francji, siostry zakonne i przedstawiciele środowiska akademickiego.
Zebranie komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą poprzedza trzydniowe spotkanie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, które do niedzieli odbywać się będzie w gmachu Konferencji Episkopatu Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.