Koniec debat! Czas na zmiany w służbie zdrowia
12 lipca 2010 | 11:08 | bgk Ⓒ Ⓟ
„Trzeba, aby nasze niekończące się debaty na temat służby zdrowia przemienić w konkretną troskę o tych, którym taka służba ma profesjonalnie i ze swojego powołania służyć” – powiedział bp Wojciech Polak podczas Mszy św. dla chorych w Markowicach k. Inowrocławia.
W swoim słowie bp Polak powtórzył za papieżem Benedyktem XVI, że społeczeństwo, które nie jest w stanie zaakceptować cierpiących ani im pomóc i mocą współczucia współuczestniczyć w ich cierpieniu jest społeczeństwem okrutnym i nieludzkim.
„Takim jest każdy człowiek, który tak postępuje, takim jest także państwo, które, mimo, że deklaruje swoje zmagania z tym problemem, w rzeczywistości pozostawia samemu sobie cierpiącego człowieka” – stwierdził kaznodzieja.
Dodał również, że trzeba wreszcie skończyć debaty na temat służby zdrowia i zająć się konkretnym działaniem. Nie ten bowiem, kto jedynie i przy każdej okazji wciąż od nowa szeroko dyskutuje, ale ten, kto ma odwagę czynić miłosierdzie – podejmując nawet społecznie niepopularne decyzje – ma szansę okazać się bliźnim tego, kto oczekuje pomocy.
„Troszczący się o chorych w ich domach, szpitalach, domach opieki społecznej muszą być bliźnimi tym, którym służą, przebijając się z miłością i cierpliwością przez otaczająca ich niekiedy aurę po prostu tak ludzkich wyrzutów i zniecierpliwienia, zniechęcenia i depresji czy nawet rozpaczy” – mówił bp Polak.
Msza św. dla chorych zakończyła trwający tydzień odpust w markowickim sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju, Pani Kujaw. W tym roku uroczystości miały charakter szczególny były bowiem połączone z obchodami 300-lecia budowy kościoła i 45-lecia koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Markowickiej. Rzeźba pochodzi najprawdopodobniej z końca XV wieku i zanim trafiła do Markowic należała do sióstr boromeuszek z Trzebnicy k. Wrocławia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.