Koniec dyskusji o historyczności Juana Diego
28 lipca 2002 | 17:31 | ts //wo Ⓒ Ⓟ
Kościół katolicki w Meksyku pragnie zakończyć dyskusje wokół historyczności osoby Juana Diego (1474-1548) którego Jan Paweł II ogłosi świętym 31 lipca w Guadalupe.
Chcąc udokumentować historyczność osoby Indianina ze szczepu Nahua, Juana Diego, na tydzień przed jego kanonizacją opublikowana została w Meksyku broszura zatytułowana „Matka Boża z Guadalupe i Juan Diego w świetle dokumentów prawniczych z 1666 r.”. Jej autorem jest rektor bazyliki Matki Bożej w Guadalupe Diego Monroy.
Poprzednik ks. Monroya, Guillermo Schulenburg, wywołał w 1996 r. wielkie poruszenie, gdy w jednym z wywiadów oświadczył, że nie ma ewidentnych dowodów na historyczność osoby Juana Diego. Juan Diego jest „symbolem, ale nie realną osobą” powiedział wówczas ks. Schulenburg w wywiadzie dla miesięcznika „30 giorni”.
Podczas prezentacji opublikowanej w tych dniach broszury ks. rektor Monroy skrytykował wątpiących w historyczność osoby pierwszego świętego Indianina. Życie nowego świętego, to „nie jest bajka o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, jak chcieliby to udowodnić antyklerykałowie, powiedział Monroy. Życie Juana Diego i widzenia Matki Bożej, jakie mu przypadły w udziale to „cud, który w swoich rozmiarach graniczy z nieprawdopodobieństwem”.
Przeprowadzone przez archidiecezję Meksyk badania historyczne życia i działalności Juana Diego wykazały m.in. autentycznych potomków z rodziny świętego i wyjaśniły sprawę jego autentyczności. Na podstawie badań genealogicznych okazało się, że Juan Diego pochodził z rodu Nahua w mieście Cuautitlan, jednym z większych ośrodków za panowania Azteków. Stanowi to odpowiedź na zarzut, że nie ma dowodów na historyczność osoby Juana Diego oraz że jest on „symbolem, ale nie realną osobą”.
Mimo iż pierwsze pisemne wzmianki o Juanie Diego zostały spisane dopiero w 100 lat po jego śmierci, to jest on powszechnie uważany za postać historyczną. Jak głosi przekaz, Juan Diego urodził się ok. 1474 r. i zajmował się splataniem mat w zamieszkanym przez plemię Nahua mieście Cuautitlan, zdobytym przez Azteków w 1467 r. Gdy państwo Azteków zostało podbite przez Hiszpanów (1519/21) Juan Diego wraz z żoną Malitzin (Maria Łucja) przyjęli w 1524 r. chrzest, prawdopodobnie z rąk hiszpańskiego misjonarza Indian, franciszkanina Fray Toribo. Byli jednymi z pierwszych nawróconych Azteków. W kilka lat później, w 1529 r. Maria Łucja zmarła. Po jej śmierci Juan Diego przeniósł się do swego wuja do Tolpetlac. Gdy pewnego zimowego ranka w 1534 r. szedł do odległego o 15 km. kościoła w Tlalteloco, ukazała mu się Maryja Dziewica, bo tak przedstawiła się wieśniakowi. Mówiła w jego ojczystym języku nahuatl. Potem Juan Diego przeniósł się do domku obok kaplicy wybudowanej w miejscu objawienia. Zmarł w wieku 74 lat w 1548 r. , według najnowszych badań – 9 czerwca.
Papież Jan Paweł II ogłosi Juana Diego świętym podczas Mszy św. 31 lipca w Nowej Bazylice w Guadalupe.
Organizatorzy spodziewają się, że na Mszę kanonizacyjną i spotkanie z Papieżem przybędzie milion pielgrzymów. Udział w kanonizacji zapowiedział prezydent Meksyku Vincent Fox.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.