Konieczna troska o pamięć, wolność, kulturę i wiarę
11 listopada 2018 | 08:34 | BP KEP / mip | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Społeczeństwo, które nie pamięta o własnej przeszłości nie potrafi tworzyć podstaw harmonijnego współistnienia i wspólnego zaangażowania w realizację przyszłych celów – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w orędziu wygłoszonym w TVP z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Zwrócił uwagę na konieczność zabiegania o zachowanie polskiej kultury, wewnętrznej wolności i wiary w Boga. Wskazał też na rolę kobiet w walce z rusyfikacją i germanizacją.
Przewodniczący Episkopatu ocenił, że odzyskanie niepodległości nie byłoby możliwe bez pracy organicznej i pracy u podstaw, której „poświęcały się tysiące światłych Polaków, aby krzewić wśród uboższej ludności gospodarność, pracowitość, oświatę, a przede wszystkim aby umocnić je w polskości i przygotować do cywilizacyjnej rywalizacji z zaborcami”.
Mówił również znaczeniu kobiet w walce o zachowanie polskości, cytując Wspomnienia gen. Józefa Dowbór-Muśnickiego, który powiedział: „Kiedy już zdołałem nabrać większej praktyki życiowej doszedłem do przekonania, że wszelkie zakusy rusyfikatorskie i germanizatorskie rozbijały się o zasady, wpajane w nasze dusze i serca przez polską kobietę: przez nasze matki i siostry, nauczycielki. […] Byliśmy niejako jakby narzędziem w ręku kobiety, która moralną swą siłę czerpała z wiary w sprawiedliwość dziejową i z nauki Kościoła”.
Abp Gądecki wskazał również na znaczącą rolę Kościoła w Polsce w działaniach niepodległościowych. „Ważny był wkład ówczesnego duchowieństwa w kulturę i naukę polską, lecz jeszcze ważniejszą sprawą była praca nad świętością ludu polskiego. Na przekór licznym trudnościom pojawiło się wówczas wielu błogosławionych i świętych, pracujących na rzecz odrodzenia polskiej duszy” – zaznaczył. Wspomniał także o tych, którzy oddawali swoje życie za wolność ojczyzny. „Każde pokolenie, a niektóre nawet po kilka razy, podejmowało walkę zbrojną z zaborcami. Wszystkim tym bohaterom niepodległościowym należy się najwyższy szacunek i podziw” – dodał.
Jak podkreślił metropolita poznański, w społeczeństwie ważne jest zabieganie o osobistą wolność. „Wolność osobista obywateli jest początkiem suwerenności narodu. Nie przychodzi ona z zewnątrz. Nie jest przywilejem, który rządzący mogą zagwarantować i +przydzielić+ swoim obywatelom. Żaden człowiek nie może jednak korzystać ze swoich praw obywatelskich, jeśli straci wolność wewnętrzną: wolność niezależnego myślenia i autonomicznego kierowania własnym życiem w oparciu o więzi i wartości wybrane w sposób świadomy i wolny” – zwrócił uwagę abp Gądecki.
Przewodniczący Episkopatu wskazał również na konieczność troski o kulturę i wiarę. Podkreślił, że przed stu laty, nasi przodkowie opierali wszystkie wysiłki zmierzające do odzyskania wolności na – jak zaznaczył św. Jan Paweł II – „nadziei, płynącej z głębokiej wiary w pomoc Boga, który jest Panem dziejów ludzi i narodów”.
Abp Gądecki wezwał do dziękczynienia za wolność i modlitwy w intencji walczących o wolną Polskę oraz o pokój w ojczyźnie, by Polacy dobrze korzystali z cennego daru wolności.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.