Konkurs na Wieczernikową Choinkę w solidarności z Ukrainą
21 grudnia 2022 | 20:27 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Życzenia pokoju w niespokojnych czasach oraz wyrazy wdzięczności za wszelkie gesty solidarności z narodem ukraińskim i serdecznej pamięci o tych, którzy z powodu wojny cierpią głód i chłód, popłynęły dziś z Jasnej Góry od dzieci i paulinów. Uczestnicy XV Konkursu na Wieczernikową Choinkę, dzieci z przedszkoli i szkół regionu częstochowskiego, wspólnie z najmłodszymi uchodźcami, udekorowały 40 świątecznych drzewek i tę jedną, wyjątkową 8-metrową stojącą przed Bazyliką z napisem „Solidarni z Ukrainą”.
Przeor Jasnej Góry zapowiedział świąteczną zbiórkę pieniędzy na zakup generatorów prądu i zbiórkę latarek, baterii itp. dla Ukrainy.
Organizowany już od 15 lat Konkurs na Wieczernikową Choinkę odbywa się z zaangażowaniem wielu środowisk. Wszystko po to, aby „piękniej” przygotować najmłodszych na przeżycie Narodzenia Pańskiego, pielęgnować polskie tradycje bożonarodzeniowe, przypomnieć o znaczeniu choinkowych ozdób. Bierze w nim udział 40 placówek (szkół, przedszkoli, ośrodków szkolno-wychowawczych), bo tylko tyle świątecznych drzewek może stanąć w kaplicy- namiocie tzw. Wieczerniku. Zainteresowanie, jak zwykle, było ogromne, wystarczyła doba, by zostały zajęte wszystkie miejsca na konkursowej liście.
Uczestnicy konkursu przygotowali świąteczne kartki dla rodzin z paulińskich parafii na Ukrainie, ich własnoręcznie wykonane ozdoby na bożonarodzeniowe drzewka też nawiązują do narodowych ukraińskich barw.
W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyły ukraińskie dzieci uczące się w częstochowskich szkołach oraz uczniowie z Dystansyjnej Szkoły Ukraińskiej przy Caritas archidiecezji częstochowskiej.
– Święta Bożego Narodzenia obfitują w różne tradycje i zwyczaje – przypomniał przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Zauważył, że wpisuje się w nie też dekorowanie choinek, w tym ozdobami wykonanymi własnoręcznie. Tak czynimy na Jasnej Górze, a drzewka, które tu stają są prawdziwymi dziełami sztuki. – Te święta Bożego Narodzenia są szczególne nie tylko dla mieszkańców Ukrainy. Z uwagi na toczącą się wojnę, będą przeżywane w trudnych okolicznościach, na pewno nie tak radosnych, jak wszyscy by chcieli. Ale są też szczególne dla nas, bo gościmy niektórych spośród uchodźców u nas i chcemy o nich pamiętać – mówił jasnogórski przeor. Zapowiedział świąteczną zbiórkę pieniędzy i różnych źródeł światła na rzecz pozbawionej prądu Ukrainy.
Generał Paulinów zwracając się do dzieci z Ukrainy podziękował im za zaangażowanie podkreślając, że ich ojcowie pokazują Europie i światu, że są narodem wielkim duchowo. – Drodzy bracia i siostry z Ukrainy, to wy uczycie nas w tym roku, co to znaczy być człowiekiem, który troszczy się o drugiego, nie o siebie, bo takie też jest przesłanie z Betlejem – powiedział o. Arnold Chrapkowski.
Wyraził wielką wdzięczność za wszelkie gesty solidarności niesione narodowi ukraińskiemu i posługującym tam białym mnichom. – Mamy na Ukrainie pięć domów, w tym zniszczony Mariupol, gdzie nasi współbracia musieli pod ostrzałem pocisków uciekać z przyłożoną do głowy bronią, ale udało się im i przeżyli. Nie ma tam do czego wracać. Ufamy jednak, że dzięki Bożej pomocy będziemy mogli na nowo wrócić do tego miasta Maryi, gdzie został obraz Jasnogórskiej Matki. Jest zniszczony, przestrzelony przez rosyjskich żołnierzy, ale Maryja zraniona trwa – powiedział paulin. W pozostałych placówkach: Brovarach koło Kijowa, gdzie kościół służy też jako schron, w Kamieńcu Podolskim, klasztor zamieniony został w całości na dom dla uciekinierów ze wschodniej Ukrainy oraz Różynie i Satanowie cały czas posługują zakonnicy.
Do tych paulińskich parafii trafią kartki z życzeniami od uczestników konkursu. Wykonane własnoręcznie zawierają słowa pociechy i wsparcia, solidarności – „murem za Ukrainą”. Życzenia napisane są po polsku i po ukraińsku.
Wyjątkowa choinka „Solidarni z Ukrainą” została przystrojona przed Bazyliką. Wspólnie z dziećmi, które przygotowały specjalne ozdoby, przystrajali ją paulini na czele z przełożonym generalnym Zakonu, przeorem Jasnej Góry i kustoszem sanktuarium. – Ta ogromna choinka przypominać będzie wszystkim przybywającym w czasie świątecznym do Sanktuarium o naszych braciach i siostrach tak bardzo doświadczanych okrucieństwem rosyjskiej agresji i stanowić będzie zachętę do niesienia pomocy przede wszystkim przez modlitwę – powiedziała Izabela Tyras koordynator konkursu z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
– Ta choinka „Solidarni z Ukrainą” jest świadectwem naszej wspólnoty i naszej modlitwy, musimy uruchamiać nasze serducha, żeby pomagać i w tej pomocy nie ustawać, bo wojna wciąż trwa – mówiła z kolei Alicja Janowska, dyrektor delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Dzieci zapewniają o swej modlitwie, która jest pierwszą formą niesienia pomocy. Na udekorowanych przez nie 40 świerkach w Wieczerniku znalazły się przeróżne ozdoby w narodowych barwach Ukrainy. Np. szczyt niektórych choinek wieńczy gołąb pokoju, a gałązki otulają szarfy, łańcuchy – w niebieskich i żółtych barwach. Motywem przewodnim innej choinki stał się dom. – To symbol rodziny, poczucia bezpieczeństwa, miejsca, gdzie czujemy się kochani i gdzie jesteśmy razem – podkreśliła Olga Kembryk , nauczycielka z Katolickiej Szkoły Podstawowej Specjalnej SPSK im. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie. Na ich drzewku znalazły się misternie powycinane z kartonu domki, z motywami serc i gołębi, sylwetkami ludzi przedstawiającymi rodziny. – Chcieliśmy przez naszą choinkę powiedzieć, że my Polacy i nasi współbracia Ukraińcy tworzymy teraz wspólny dom. Jesteśmy jedną rodziną i najważniejsze, jesteśmy dziećmi jednego Boga – zaznaczyła nauczycielka.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 49 w Częstochowie wspólnie z uczącymi się z nimi ukraińskimi rówieśnikami zrobili m.in. anioły w barwach niebieskich i żółtych oraz białych i czerwonych. – Te anioły są podziękowaniem dla was Polaków, że dajecie nam poczucie bezpieczeństwa – powiedziała pani Olga, która jest nauczycielem wspomagającym. Uciekła z Zaporoża z młodszym bratem. Przypomniała, że Michał Archanioł jest patronem Ukrainy, stąd bardzo ważna jest ta anielska symbolika.
Najpiękniej ozdobioną przez dzieci choinkę wybiorą teraz jasnogórscy pielgrzymi i internauci. Głosowanie rozpocznie się od Bożego Narodzenia czyli od 25 grudnia i potrwa do 2 stycznia 2023 r.
Odbędzie się także głosowanie online za pośrednictwem strony Radia Jasna Góra w dniach od 25 grudnia do 12 stycznia 2023 r.
Świerki zostały podarowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach, a dostarczyły je nadleśnictwa sąsiadujące z Częstochową.
Organizatorami Konkursu na Wieczernikową Choinkę są: Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie, Radio Jasna Góra i Biuro Prasowe @JasnaGóraNews. Instytucją wspierającą jest Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.