Konno na Jasną Górę
12 lipca 2003 | 19:55 | rł //mr Ⓒ Ⓟ
Po 11. dniach jazdy w siodle na Jasną Górę dotarła trzecia konna pielgrzymka kawalerzystów. Prawie 40. ułanów, w tym 20. konno, przybyło ze Zaręb Kościelnych w powiecie Ostrów Mazowiecki.
Jechali w pełnym rynsztunku, z charakterystycznymi lancami oraz kopią sztandaru pułku z Białegostoku i wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej.
Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest wachmistrz ks. Andrzej Dmochowski, wikariusz z Zaręb Kościelnych, wielki miłośnik ułańskich tradycji. W swojej miejscowości stworzył niewielki pluton kawalerii, który składa się z okolicznych mieszkańców, i który uświetnia lokalne uroczystości kościelne i państwowe.
Jak powiedział ks. wachmistrz Zbigniew Pyskło kawalerzysta to osoba „z gorącym patriotyzmem w sobie”, któremu nie są obce słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
Jeden z najmłodszych uczestników pielgrzymki, 12-letni Mateusz Niewiatowski, których co prawda nie jechał konno ale towarzyszył kawalerzystom. Jego dziadek był ułanem, chłopiec również chce kontynuować rodzinną tradycję. „Chciałbym kiedyś należeć do jakiegoś plutonu kawalerii” – stwierdził.
Kawalerzyści swą pielgrzymką kontynuują szczytne tradycje polskich szwoleżerów, a konkretnie 10. Pułk Ułanów Litewskich z Białegostoku, który po raz ostatni przebył pątniczy szlak do Ostrej Bramy w Wilnie w roku 1936. Trzy lata temu postanowiono pielgrzymować na Jasną Górę.
W pielgrzymce, której towarzyszyły słowa „Umiłować Chrystusa” uczestniczyli żołnierze zawodowi i służby zasadniczej z XV Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, rolnicy, księża, młodzi miłośnicy ułańskiej tradycji i byli żołnierze Armii Krajowej. Kawalerzyści pielgrzymowali 11 dni, pokonując dziennie do 50. kilometrów, w siodle spędzali 8-10 godzin. W sumie przejechali około 450. kilometrów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.