Konsekracja nowego kościoła i klasztoru w Licheniu
23 sierpnia 2010 | 12:26 | rad, kp, tk/ms Ⓒ Ⓟ
Uroczystej konsekracji kościoła i klasztoru sióstr anuncjatek w Lesie Grąblińskim w Licheniu dokonał w niedzielę ordynariusz włocławski bp Wiesław Mering. Już od maja ub. roku w budowanym klasztorze mieszkają cztery siostry anuncjatki – francuskie mniszki z Zakonu Maryi Dziewicy.
Niedzielna uroczystość rozpoczęła się procesją z kościoła parafialnego św. Doroty w do nowej świątyni. Ulicami Lichenia podążyli wspólnie: siostry anuncjatki, księża oraz liczni wierni.
O godzinie 16:00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ordynariusz diecezji włocławskiej, ks. bp Wiesław Mering. Wśród gości, którzy przybyli na uroczystość byli także: biskup pomocniczy włocławski Stanisław Gębicki oraz bp Michel Santier z diecezji Creteil we Francji.
Ks. Paweł Naumowicz, prowincjał Zgromadzenia Księży Marianów, podziękował przeoryszy sióstr anuncjatek, Matce Marii od Chrystusa we francuskim Thiais za przyjęcie propozycji księży Marianów z Polski, by kilka sióstr zamieszkało w klasztorze w naszym kraju. „Dziękuję za modlitwę, którą otaczają wszystkich. Dzięki wam to miejsce stanie się jeszcze bardziej rozmodlone, a za wstawiennictwem Bożej Matki wszyscy uprosimy u Boga wiele łask” – mówił ks. Naumowicz.
Bp Mering podkreślił w kazaniu, że w modlitwie człowiek znajduje ukojenie i dzięki niej może uprosić u Boga wszystko, czego pragnie. „A dla sióstr anuncjatek, które będą sprawowały posługę w tym pięknym miejscu, modlitwa jest najważniejsza, bo przecież jest to zakon na wskroś kontemplacyjny, czyli ukierunkowany na modlitwę” – zaznaczył biskup włocławski.
Natomiast bp Michel Santier w powiedział: „Przekraczając progi nowego kościoła byłem pełen radości z jedności Księży Marianów i sióstr anuncjatek. Jesteście częścią planu Boga, który chce zjednoczyć wszystkie narody. Ta kaplica stanie się miejscem ciszy, medytacji nad słowem bożym na podobieństwo Maryi, która chowała i rozważała wszystkie słowa Chrystusa w swoim sercu”.
Zakon Maryi Dziewicy jest zakonem klauzurowym. Jednak siostry nie będą całkowicie odcięte od świata zewnętrznego. W nowym kościele jest wydzielone dla nich specjalne miejsce, w którym będą przebywać w trakcie mszy świętych i nabożeństw. Reguła tego żeńskiego zakonu powstałego w 1502 r., posłużyła o. Stanisławowi Papczyńskiemu za wzór przy zakładaniu zgromadzenia księży marianów blisko 170 lat później.
„Siostry będą dla nas zapleczem modlitewnym, ale też można będzie z siostrami modlić się, gdyż siostry anuncjatki zawszę będą modliły się wspólnie i będą w tych modlitwach mogli uczestniczyć także pielgrzymi” – powiedział kustosz licheńskiego sanktuarium ks. Wiktor Gumienny MIC.
Od początku września w nowokonsekrowanej świątyni będzie odprawiana codziennie Msza święta o godz. 8 rano.
Budowę klasztoru w Lesie Grąblińskim, miejscu objawień Matki Bożej, oicjalnie rozpoczęto w maju ub. roku. Zakończenie prac planowane jest w 2012 roku.
Klasztor będzie trzypiętrowym budynkiem, połączonym z kościołem ze 150 miejscami siedzącymi. W klasztorze zamieszka 20 sióstr, będą tam także pokoje dla 15 gości.
Anuncjatki noszą kolorowe habity, a każdy kolor ma swoje znaczenie. Szary – oznacza pokutę i ubóstwo, czerwony – mękę Chrystusa, miłość i radość, biały – czystość Maryi. Na szyi siostry noszą niebieską wstążkę z medalionem, a ich habity, na wzór franciszkański, są przepasane sznurem z 10 węzłami, symbolizującymi regułę 10 ewangelicznych cnót Najświętszej Maryi Panny. Anuncjatki (nazwa ta wywodzi się od słowa „annonciade”, które oznacza Zwiastowanie) noszą na głowach czarne welony.
W sześciu klasztorach we Francji i Belgii mieszka 100 mniszek tego zakonu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.