Konserwacja trzech ksiąg metrykalnych z Archiwum Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej
13 grudnia 2024 | 17:18 | kk | Zielona Góra Ⓒ Ⓟ
W Archiwum Państwowym z Zielonej Górze zaprezentowano trzy księgi metrykalne z XVII i XVIII wieku, które zostały poddane konserwacji w ramach konkursu „Wspieranie działań archiwalnych 2024”. Konkurs zorganizowała i sfinansowała Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych. Wszystkie trzy dokumenty pochodzą z zasobu Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze.
Chodzi o tzw. dudki czyli cienkie i wąskie księga (połowa formatu A4 wzdłuż).
– Poza siecią archiwów państwowych jest wiele cennych materiałów, które wymagają profesjonalnej konserwacji, opracowania i digitalizacji. Dzięki tym środkom mają szansę na odrestaurowanie i włączenie w obieg naukowy – wyjaśnia Beata Grelewicz, dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.
Renowacji została poddana księga metrykalna z parafii katolickiej w Pszczewie, spisana w języku polskim i łacińskim, która zawiera wpisy z lat 1631-1736. A także dwie księgi metrykalne z parafii katolickiej we Wschowie, które z kolei zawierają wpisy w języku polskim, łacińskim i niemieckim z XVII i XVIII wieku.
– To najstarsze metryki w zasobach naszego Archiwum i jedne z najstarszych zachowanych akt metrykalnych w całym regionie – wyjaśnia ks. dr hab. Robert Kufel, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze. – Dudka ta została spisana na papierze ręcznie czerpanym produkowanym przez papiernię w Dusznikach-Zdroju. Jest to prawdopodobnie najstarszy papier tej słynnej papierni wykonany przez papiernika Gregora Kretschmera – dodaje.
Renowacji podjęli się konserwatorzy z Archiwum Państwowego w Zielonej Górze. Prace trwały od czerwca do grudnia tego roku. Materiałami zajęły się profesjonalne konserwatorki Dominika Przybysz i Joanna Ogińska.
Księgi były w bardzo złym stanie, wszystkie były zakażone mikrobiologicznie. – Zaczęliśmy od dezynfekcji bo badanie wykazało, że ten grzyb jest cały czas aktywny – wyjaśnia Joanna Ogińska, konserwatorka zabytków z papieru i skóry. – Później zostały oczyszczone mechanicznie i chemicznie. Potem przyszedł czas na uzupełnianie i podklejanie zniszczeń mechanicznych w kartach, a także oczyszczanie oprawy. Po zakonserwowaniu i złożeniu kart czas na zszycie. Oczywiście to wszystko z zachowaniem historycznych szyć i opraw – wyjaśnia konserwatorka.
Księgi zostały już zdigitalizowane i umieszczone w Zintegrowanym Systemie Informacji Archiwalnej ZoSIA – to aplikacja wspomagająca pracę archiwistów, a także na portalu szukajwarchiwach.gov.pl, gdzie są dostępne dla każdego.
Oryginały powrócą do Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze.
To już druga taka współpraca pomiędzy Naczelną Dyrekcja Archiwów Państwowych, a Archiwum Diecezji w Zielonej Górze. W ramach poprzedniego konkursu oddano do konserwacji trzy XVII-wieczne pergaminy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.