Drukuj Powrót do artykułu

Konstantynopol odpowiedział na decyzję Patriarchatu Moskiewskiego

21 października 2018 | 08:59 | kg (KAI/RISU) / pz | Stambuł Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Twitter

Patriarchat Konstantynopolski nie będzie zrywał łączności eucharystycznej i modlitewnej z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym (RKP) i nadal będzie wymieniał imię patriarchy moskiewskiego w czasie liturgii zgodnie z kolejnością ustaloną w tzw. dyptychach. Oznajmił o tym w specjalnym oświadczeniu egzarchat podległych Konstantynopolowi parafii rosyjskich w Europie Zachodniej.

“Drodzy bracia i siostry, oznajmiamy wam, że nasze arcybiskupstwo-egzarchat, znajdujący się w jurysdykcji Patriarchatu Ekumenicznego, pozostaje w pełnej jedności z całym Kościołem prawosławnym. Powiadamiamy was również o tym, że Patriarchat Ekumeniczny nie zerwał łączności z Patriarchatem Moskiewskim i nadal wymienia go w porządku, ustanowionym w dyptychach” – stwierdza oświadczenie egzarchatu.

Wyjaśniono ponadto, że wszyscy prawosławni mogą brać pełny udział w życiu liturgicznym i sakramentach kościelnych w parafiach egzarchatu.

Decyzja ta oznacza, że zerwanie 15 października stosunków z Konstantynopolem ma charakter jednostronny – jest sprawą wyłącznie RKP. Pozostałe Kościoły lokalne, tak jak dotychczas, pozostają w pełnej jedności z Konstantynopolem.

Dyptychy, o których wspomina oświadczenie egzarchatu, były w przeszłości dwiema drewnianymi połączonymi ze sobą deskami-płytami, na których wypisane były teksty modlitw, które duchowny winien odmawiać w ciągu dnia. Zawierały one także imiona biskupów, zwłaszcza głów Kościołów, które należy wspominać w czasie liturgii. I w tym znaczeniu terminu tego używa się obecnie na oznaczenie zarówno samego wykazu, jak i kolejności, w jakiej należy wymieniać poszczególnych zwierzchników.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.