Konsumpcja alkoholu u młodzieży uwarunkowana kulturowo
27 lutego 2013 | 14:54 | ts (KAI/KNA) / pm Ⓒ Ⓟ
W krajach centralnej Europy panuje silnie zakorzeniona kultura intensywnej konsumpcji alkoholu. Jak wynika z przedstawionego 26 lutego w Brukseli raportu, odpowiednio więcej alkoholu piją młodzi ludzie w Niemczech, Austrii, Belgii, Holandii, Irlandii i w Polsce.
W krajach Europy środkowej – we Francji, Portugalii, Hiszpanii oraz w Islandii i Bośni Hercegowinie, w których kulturach picie alkoholu nie odgrywa większej roli, również mniej młodzieży sięga po piwo, wino czy alkohole wysokoprocentowe.
Na potrzeby projektu „Efektywne strategie środowiskowe na rzecz prewencji nadużywania alkoholu wśród młodzieży w Europie” naukowcy przeanalizowali dane 58 tysięcy młodzieży w wieku 12-16 lat w 25 krajach europejskich.
Niemiecka agencja katolicka KNA poinformowała, że z opublikowanego dokumentu wynika, iż Niemcy należą do tej jednej trzeciej krajów, w których konsumpcja alkoholu wśród nieletniej młodzieży jest najwyższa. Np. siedem procent ankietowanych niemieckich nieletnich przyznało, że w minionym miesiącu sięgało pięć albo więcej razy po piwo, wino lub inne napoje alkoholowe. Te wartości są wyższe tylko w Estonii, Szwajcarii i Holandii. Ok. 17 procent ankietowanych przyznało, że na ostatnim party wypiło pięć lub więcej kieliszków wina lub puszek piwa. Niemcy znajdują się więc pod tym względem na piątym miejscu.
Autor opracowania, Harrie Jonkman zwrócił uwagę, że na alkoholizm młodzieży mają wpływ zarówno indywidualne czynniki, jak rodzina, szkoła, czy koledzy z podwórka, ale także społeczeństwo jako takie. Aby chronić młodych ludzi przed nadużywaniem alkoholu, potrzebny jest wysoki stopień samokontroli, zdrowe struktury rodzinne, dobre stosunki rodzice-dzieci oraz kontrola ze strony rodziców. Pomocne mogą być także zorganizowane grupy pomocy sąsiedzkiej oraz pozytywna atmosfera w szkole.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.