Kopia Piety ze Skulska trafi na teren byłego łagru dla kobiet w Kazachstanie
03 września 2009 | 17:55 | ks. an Ⓒ Ⓟ
Kopia figury Piety ze Skulska trafi do sanktuarium w Malinówce, w Kazachstanie (archidiecezja Astana), znajdującego się na terenie byłego łagru dla kobiet. Ceremonia przekazania figury odbędzie się 6 września w sanktuarium MB Bolesnej w Skulsku (diecezja włocławska).
Przekazanie figury nastąpi podczas Mszy św. o godz. 12.00, której w południe 6 września przewodniczyć będzie biskup włocławski Wiesław Mering w koncelebrze z bp. pomocniczym Stanisławem Gębickim, biskupem seniorem Bronisławem Dembowskim i abp. astańskim Tomaszem Petą, który wygłosi homilię.
Eucharystię poprzedzi godzinny koncert pt. „W hołdzie Bogu i narodom: Polski i Kazachstanu” w wykonaniu Antoniny Krzysztoń.
Uroczystości w Kazachstanie odbędą się 18 października. Weźmie w nich udział delegacja z diecezji włocławskiej w składzie: bp Bronisław Dembowski, ks. kanclerz Artur Niemira, ks. Wojciech Kochański i ks. kustosz Marian Kowalski.
Pomysł na przekazanie kopii figury powstał w lipcu 2007 r., gdy sanktuarium w Skulsku odwiedził abp Tomasz Peta z Astany. W maju 2008 r. rzeźbę poddano zabiegom konserwatorskim. Zespołem specjalistów z Zakładu Konserwacji Zabytków w Toruniu kierowała dr Ewa Roznerska-Świerczewska. Następnie figurę przewieziono do klasztoru Sióstr Karmelitanek we Włocławku Michelinie, gdzie przebywała przez rok. Sprawując Mszę św. w Karmelu, abp Peta powiedział, że "za przyczyną modlitwy sióstr budowany jest most duchowy między Kościołem w Polsce a Kościołem w Kazachstanie – Kościołem na stepie".
Kult Matki Bożej Bolesnej w Skulsku uległ ożywieniu po koronacji figury Piety przez Jana Pawła II w Gnieźnie, 3 czerwca 1997 r. Papież poświęcił też kopię figury, którą wyrzeźbił w topolowym drewnie Piotr Wiśniewski z Nieszawy.
Następnie kopia figury Piety przez blisko miesiąc peregrynowała po wybranych parafiach diecezji włocławskiej. Zainicjowano wówczas także pielgrzymki służb mundurowych do Skulska: żołnierzy, policjantów, strażaków i myśliwych. Największą, z roku na rok coraz liczniejszą, grupę pielgrzymów stanowią jednak harcerze.
Oryginał rzeźby skulskiej Piety, pochodzi z ok. 1420 r., powstał w warsztacie z kręgu wrocławskiego Mistrza Pasji Dumlosych działającego na Śląsku lub w Wielkopolsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.