Kopie cudownych ikon w szczecińskiej cerkwi prawosławnej
14 maja 2012 | 13:35 | pk Ⓒ Ⓟ
Dwie kopie cudownych ikon trafiły w niedzielny wieczór do szczecińskiej cerkwi prawosławnej św. Mikołaja. To Iwerska Ikona Matki Bożej oraz Athoska Ikona Świętego Mikołaja. Obie przywieziono ze Świętej Góry Athos w Grecji, gdzie zostały napisane. Góra Athos to serce prawosławia.
Uroczystościom powitania kopii dwóch ikon słynących cudami przewodniczył arcybiskup wrocławski i szczeciński Jeremiasz.
Ikona w cerkwi prawosławnej ma ogromne znaczenie – podkreśla ks. Paweł Stefanowski, proboszcz parafii prawosławnej św. Mikołaja w Szczecinie. – Te kopie były stworzone, napisane przez mnichów, którzy żyją tylko modlitwą. To jest modlitwa i błogosławieństwo Świętej Góry Athos.
Zaszczyt posiadania tych ikon na pewno wzmocni duchowo naszą świątynię – mówią parafianie. – To wielka rzecz dla nas prawosławnych.
Kopie Iwerskiej Ikony Matki Bożej są jeszcze na Świętej Górze Grabarce oraz w monasterze w Kostomłotach, a kopia Ikony Świętego Mikołaja jest pierwszą w Polsce.
Historia Iwerskiej Ikony Bogarodzicy wiąże się z prześladowaniem prawosławnych obrońców świętych obrazów. W IX wieku we wschodnim Cesarstwie Rzymskim przeciwnicy ikon niszczyli każdy wizerunek, który przedstawiał Chrystusa, Jego Matkę lub świętych. Ta ikona została cudownie ocalona przed ikonoklastami.
Kobieta, która miała ikonę, chcąc ustrzec ją przed zbezczeszczeniem przyniosła ją nad morze i wrzuciła do wody. Cudowna ikona nie zanurzyła się, stanęła pionowo i zaczęła oddalać się na zachód. Po prawie 200 latach z greckiej Góry Athos zauważono ognisty słup światła, prowadzący z nieba, aż do morza, a u jego podstawy – jaśniejącą ikonę Matki Bożej. Maryja, która objawiła się gruzińskiemu mnichowi, nakazała przekazanie ikony do Monasteru Iwerskiego.
Ikona Św. Mikołaja, który jest patronem cerkwi w Szczecinie, jest okazją do podziękowania Świętemu za jego pomoc i poproszenie o błogosławieństwo.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.