Koprzywnica: konferencja na temat 800–lecia szlaku cysterskiego (zapowiedź)
21 października 2009 | 16:26 | apis Ⓒ Ⓟ
„Koprzywnica – 800 lat na szlaku cysterskim odkrycia, badania, prace, projekty” – to tytuł konferencji, która odbędzie się w niedzielę 25 października na terenie zespołu pocysterskiego w Koprzywnicy. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną wyniki najnowszych badań archeologicznych dotyczących szlaku.
Konferencję poprzedzi Msza św. w kościele św. Floriana oraz uroczyste poświęcenie przez bp. sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza odnowionego ołtarza Matki Bożej Różańcowej.
Tematem konferencji będą wyniki najnowszych badań archeologicznych i architektonicznych w byłym klasztorze cystersów w Koprzywnicy oraz tegoroczne prace konserwatorskie w kościele św. Floriana.
"Celem organizacji konferencji jest przedstawienie najnowszych badań archeologicznych i architektonicznych prowadzonych w zespole byłego opactwa cysterskiego w Koprzywnicy" – poinformowała KAI Małgorzata Floras z biura koprzywnickiego Stowarzyszenia „Ku Przyszłości”.
– Ma ona także na celu prezentację przemian architektonicznych obiektu na przestrzeni 800 lat jego istnienia, podsumowanie dotychczasowych prac konserwatorskich i remontowych w kościele św. Floriana, a także przedstawienie zagadnienia rekonstrukcji w oparciu o pierwowzory dawnego założenia cysterskiego – dodała. Interdyscyplinarny charakter konferencji ma przyczynić się do popularyzacji wiedzy o dorobku kulturowym cystersów z Koprzywnicy.
Organizatorami konferencji są: Miasto i Gmina Koprzywnica, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Stowarzyszenie 800–lecia Opactwa Cysterskiego „Ku Przyszłości”, parafia pw. Św. Floriana. Zapowiedzieli w niej udział naukowcy, architekci i konserwatorzy dzieł sztuki m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W 2007 r. podczas 800–lecia kościoła św. Floriana powstał w Koprzywnicy program, którego celem było odbudowanie i rozbudowanie pocysterskiego zespołu klasztornego z XII stulecia oraz przystosowanie go do potrzeb pielgrzymów i turystów XXI wieku. Program wsparło Stowarzyszenia 800-lecia Opactwa Cysterskiego „Ku Przyszłości” w Koprzywnicy.
Do Koprzywnicy cystersi przybyli w 1183 r. z Morimond. W 1207 r. konsekrowano cysterski kościół. Zakon szerzył ascezę i krzewił wysoką kulturę rolną stosowaną w Europie Zachodniej. Okres świetności opactwa przypadł na XVII w. na czasy opata Hieronima.
Kościół cysterski decyzją bp. sandomierskiego Prospera Burzyńskiego w 1821 r. stał się kościołem parafialnym. Można w nim podziwiać unikatową architekturę z XIII wieku i rzadkie malowidła i inne zabytki sztuki sakralnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.