Drukuj Powrót do artykułu

Koprzywnica: strażacy z terenu diecezji uczcili swego patrona św. Floriana

04 maja 2018 | 22:40 | apis | Kopzrywnica Ⓒ Ⓟ

Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych oraz przedstawiciele Państwowych Straży Pożarnych z terenu diecezji sandomierskiej wzięli udział w obchodach ku czci patrona strażaków św. Floriana, które odbyły się 4 maja w Koprzywnicy. Uroczystości przewodniczył biskup senior Edward Frankowski.

Mszy św. z wystawionymi relikwiami św. Floriana, którą koncelebrowali strażaccy kapelani oraz miejscowi duszpasterze przewodniczył bp Edward Frankowski, który w swej homilii przypomniał o tradycjach historycznych Koprzywnicy oraz to, że w tym roku obchodzi 750. rocznicę nadania praw miejskich.

Biskup podkreślał to, jak bardzo mocno w historię ostatnich stu lat wpisała się działalność społeczna i ratownicza straży pożarnej. Odwołał się także do postaci św. Floriana męczennika, który nie wahał się poświęcić nawet własnego życia dla wierności Chrystusowi.

– Strażacy każdego dnia poprzez swoją nieustanną gotowość do niesienia pomocy innym stają się świadkami poświęcenia dla wyższych wartości. Ich służba jest pełna poświęcenia i zaangażowania. Dziś chcemy im za to wszystko podziękować i prosić dla nich o dobrą i bezpieczną służbę – mówił bp Edward Frankowski.

Ks. Lech Siekierski, diecezjalny kapelan strażaków dodał, że strażacy niosą pomoc nie tylko w sytuacjach tragicznych, niebezpiecznych czy klęskach żywiołowych. – Są zawsze obecni podczas uroczystości kościelnych patriotycznych i społecznych. Są pełni zaangażowania i poświęcenia dla innych. Poprzez naszą modlitwę chcemy im za tę służbę dziś podziękować – podkreślał kapelan.

Mszę św. poprzedziła strażacka uroczysta defilada, która odbyła się przy akompaniamencie miejscowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Druhowie przemaszerowali z Rynku do pocysterskiego kościoła pw. św. Floriana. W paradzie wzięły także udział strażackie wozy bojowe. Na placu rekreacyjnym odbył się pokaz sprzętu strażackiego oraz koncert orkiestry dętej.

W strażackim świętowaniu wzięli udział: przedstawiciele Sejmu, władz województwa świętokrzyskiego, lokalne władze samorządowe oraz poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, młodzieżowe drużyny pożarnicze, rodziny strażaków oraz liczni mieszkańcy.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.