Koronacja Obrazu Matki Bożej w Ciechanowcu
23 maja 2009 | 20:47 | ks. ap Ⓒ Ⓟ
Bp Antoni Dydycz koronował dziś obraz Matki Bożej Ciechanowieckiej. Ustanowił on również świąteczny dzień ku czci Pani Ciechanowieckiej w każda ostatnią sobotę maja.
W homilii przypomniał on, że długo i czasami w zapomnieniu czekał ten wizerunek Maryi na godne miejsce w obecnej i poprzednich świątyniach, zawsze dzieląc jednak losy tego ludu, który tutaj mieszkał i przybywał. Ksiądz Biskup zawierzył Maryi dalsze losy Ojczyzny i zachowanie własnej tożsamości.
W dekrecie koronacyjnym, odczytanym przez kanclerza Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie ks. prał. Zbigniewa Rostkowskiego, zostały przypomniane dzieje Obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem trzymającym szczygła. Jego pojawienie się w Ciechanowcu w początku XVII w. był reakcją na szerzący się na Podlasiu kalwinizm i arianizm. Został on namalowany przez nieznanego artystę na płótnie, a jego prawdopodobnym fundatorem był Mikołaj Kiszka herbu Dąbrowa, starosta drohicki, który w 1617 r. zbudował drugą świątynię w Ciechanowcu pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej.
Gdy po czterdziestu latach, w okresie „potopu szwedzkiego” 1657 roku świątynia ta została spalona, obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem ocalał i odbierał cześć. Wyrazem kultu, jakim się cieszył były liczne wota i sukienki. Ks. Krzysztof Kluk, posłuszny rozporządzeniu biskupa łuckiego ks. Adama Naruszewicza, latem 1794 r. przekazał Komisji Porządkowej Ziemi Drohickiej cenne przedmioty ze srebra, w tym także wota i sukienkę Obrazu Madonny na potrzeby Insurekcji Kościuszkowskiej. Pierwsze lata XIX w. nie sprzyjały fundacji nowej sukienki.Dopiero w 1822 roku cech szewców ciechanowieckich ufundował miedzianą sukienkę, która nie zgadzała się z kształtem i wyglądem szat Maryi, Jezusa i aniołów, a także z kolorem całego tła zakrywając ważne szczegóły obrazu. Kult Obrazu częściowo w tym czasie przygasł.
Po stu latach na obraz Matki Bożej Ciechanowieckiej uwagę zwrócił ks. inf. Michał Krzywicki. W 1982 Kuria Diecezjalna w Drohiczynie poleciła ówczesnemu proboszczowi ks. Wincentemu Marczukowi, aby dokonał konserwacji Obrazu. Obecną, nową sukienkę przygotował na prośbę obecnego proboszcza i dziekana ciechanowieckiego ks. prał. Kazimierza Siekierki również inż. Witold Żyngiel z Torunia wraz z Janem Andrzejem Dębowskim z Łodzi.
W uroczystościach uczestniczyli kapłani z diecezji łomżyńskiej i drohiczyńskiej, zakonnicy i siostry zakonne z kraju i zagranicy oraz wierni z Ciechanowca o okolic. Obraz w Ciechanowcu jest pierwszym w historii diecezji drohiczyńskiej ukoronowanym przez biskupa drohiczyńskiego na prawie diecezjalnym. W diecezji znajdują się dwa obrazy Matki Bożej w Ostrożanach i Miedznie, które zostały ukoronowane papieskimi diademami. Maryja odbiera również szczególny kult również w kilku innych miejscach na jej terenie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.