Ankiety KAI
Jak epidemia wpłynęła na Kościół w Polsce?
Epidemia koronawirusa znacznie zmieniła codzienność wielu Polaków. Zmiany nie ominęły również funkcjonowania Kościoła. Redakcja Katolickiej Agencji Informacyjnej przygotowała składającą się z kilku pytań ankietę dotyczącą wpływu epidemii na Kościół w Polsce. Odpowiedzieli na nie m.in. biskupi, księża, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, wykładowcy akademiccy. Czy epidemia ujawniła jakąś prawdę o Kościele w Polsce? Czy obraz ten składania do […]
Ks. Józef Kloch: pandemia pokazała rolę Internetu we wspólnocie Kościoła
Pandemia uświadomiła wiernym i duszpasterzom rolę Internetu we wspólnocie Kościoła – zauważa ks. dr hab. Józef Kloch, profesor UKSW z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa. W odpowiedzi na ankietę KAI o Kościele w Polsce wobec epidemii koronawirusa zauważa z satysfakcją, że Episkopat zatwierdził wprowadzenie przedmiotu „edukacja medialna” do programu kształcenia w seminariach.
Irena i Jerzy Grzybowscy: możliwość wyboru liturgii i homilii – odświeżyła wiarę
– Możliwość wyboru miejsc przeżywania liturgii i homilii odświeżyło i przewietrzyło wiarę – wyznają Irena i Jerzy Grzybowsy, założyciele Ruchu Spotkania Małżeńskie. W odpowiedzi na ankietę KAI o Kościele w Polsce wobec epidemii koronawirusa oceniają, że doświadczenie pracy z wykorzystaniem Internetu – poprzez telekonferencje czy rekolekcje – będzie owocować w przyszłej działalności Spotkań.
Ks. Mieczysław Puzewicz: znakomita inicjatywa Wspólnot Pomocy
Wiele osób odkryło, że do życia nie wystarczy smartfon i Internet – zauważa ks. Mieczysław Puzewicz, Delegat Metropolity Lubelskiego ds. Osób Wykluczonych. W odpowiedzi na ankietę KAI o Kościele w Polsce wobec epidemii koronawirusa ocenia też, że znakomitą inicjatywą ewangelizacyjną okazały się, zainicjowane w Warszawie, Wspólnoty Pomocy.
Ks. Grzegorz Michalczyk: izolacja sprzyjała oczyszczeniu wiary, pytając o motywację
Czas „izolacji” wielu wiernym pomógł oczyścić swoja wiarę. Przede wszystkim stawiając pytania o motywację – twierdzi ks. Grzegorz Michalczyk, krajowy duszpasterz środowisk twórczych. W odpowiedzi na ankietę KAI o Kościele w Polsce wobec epidemii koronawirusa ocenia, że w stanie swoistego zawieszenia i pustki, także księża stanęli wobec pytania o sens i potrzebę swojej posługi.
Magda Wolnik: izolacja pomogła postawić sobie fundamentalne pytania
Okres izolacji mógł pomóc w postawieniu sobie na nowo fundamentalnych pytań o życie i o wiarę – zauważa Magda Wolnik ze Wspólnoty Sant’Egidio. W odpowiedzi na ankietę KAI o Kościele w Polsce wobec epidemii koronawirusa dodaje, że nadszedł czas by z radością i odpowiedzialnością za innych, powrócić do naszych kościołów.
Bp Mirosław Milewski: obawiam się, że część młodych zerwie kontakt z Kościołem
Obawiam się że po pandemii spora część ludzi, zwłaszcza młodych częściowo lub całkowicie zerwie kontakt z Kościołem – zauważa płocki Biskup pomocniczy Mirosław Milewski. W odpowiedzi na ankietę KAI o Kościele w Polsce wobec epidemii koronawirusa biskup ocenia, że znakiem czasu były transmisje mszy w stacjach telewizyjnych, o których wcześniej trudno byłoby pomyśleć, że mogłoby to zrobić.
S. Małgorzata Borkowska OSB: epidemia ujawniła podział na rozsądnych i podskakujących
– Okres izolacji przeżyłyśmy jako szansę większego skupienia i ściślejszego scalenia wspólnoty – zauważa s. Małgorzata Borkowska OSB, przełożona przełożona Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu. W odpowiedzi na ankietę KAI o Kościele w Polsce wobec epidemii koronawirusa ocenia, że epidemia ujawniła dawny podział obecny w Kościele w Polsce: na rozsądnych i podskakujących.
Marek Jurek: odrodzenie czci dla Eucharystii – kluczową kwestią dla przyszłości Kościoła
Dziś najważniejsza jest „normalizacja” życia religijnego a więc by to, co usprawiedliwiała sytuacja nadzwyczajna, nie stało się okazją do odejścia od praktyk religijnych – zauważa Marek Jurek, prezes Prawicy Rzeczpospolitej. W odpowiedzi na ankietę KAI o Kościele w Polsce wobec epidemii koronawirusa były Marszałek Sejmu ocenia, że odrodzenie czci dla Eucharystii jest kluczową kwestią przyszłości wiary i Kościoła.
Ks. Piotr Sadkiewicz: doświadczenie epidemii nie przyczyniło się do pogłębienia wiary
Ci, którzy pragnęli Jezusa szukali Go nie na ekranie ale mimo wszystko w świątyni – zauważa ks. Piotr Sadkiewicz, proboszcz parafii w Leśnej k. Żywca i pierwszy laureat konkursu Proboszcz Roku. W odpowiedzi na ankietę KAI o Kościele w Polsce wobec epidemii koronawirusa duchowny ocenia też, że okres pandemii raczej nie przyczynił się to do pogłębienia wiary oraz, że w duszpasterstwie nic nie zastąpi „żywego” kapłana.