Kościelna Rada Pomocy Bezrobotnym wznowiła swoją działalność
18 kwietnia 2009 | 19:27 | rm / maz Ⓒ Ⓟ
Kościelna Rada Pomocy Bezrobotnym wznowiła swoją działalność w diecezji radomskiej. Ma pomóc bezrobotnym, dotkniętym kryzysem ekonomicznym i gospodarczym.
Nominacje członkowskie Rady wręczył 18 kwietnia bp Zygmunt Zimowski, który został dzisiaj mianowany przez Benedykta XVI przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i jednocześnie podniesiony do rangi arcybiskupa. Celem Rady ma być zdiagnozowanie skali potrzeb, określenie możliwości i form pomocy, nawiązanie współpracy z urzędami pracy oraz miejskimi i gminnymi ośrodkami pomocy społecznej.
Przewodniczącym Rady został ks. infułat Stanisław Pindera. Wyjaśnił, że Kościelna Rada Pomocy Bezrobotnym została dzisiaj reaktywowana, ponieważ powstała w trudnych czasach przemian społeczno-gospodarczych, na początku lat 90. ubiegłego wieku. – Jej celem ma być przede wszystkim uwrażliwienie wszystkich organizacji, w tym również kościelnych, na problem bezrobocia. Tu nie chodzi o pewne rozdawnictwo, czy też fundusze, ale wypracowanie pewnych metod wyjścia naprzeciw ludziom, którzy sami sobie nie mogą pomóc – powiedział ks. Pindera.
Ks. Radosław Walerowicz, dyrektor radomskiej Caritas, który jest też członkiem Rady podkreślił, że rolą Kościoła nie jest powoływanie kolejnych instytucji mających na celu pomoc bezrobotnym. – Naszą rolą jest uświadomienie pracodawcom i wszelkim instytucjom, aby ze szczególną troską otaczali rodziny dotknięte dramatem bezrobocia. Chcemy uaktywnić również Parafialne Zespoły Caritas, które najlepiej wiedzą komu trzeba pomóc – powiedział ks. Walerowicz.
W powiecie radomskim stopa bezrobocia sięga 28 procent, w samym Radomiu – 20. Dla porównania wskaźnik ten na Mazowszu wynosi 7,8 proc. Jednak najwyższy wskaźnik bezrobocia w kraju odnotowano w powiecie szydłowieckim. Bez pracy jest tu ponad 30 procent zdolnych do pracy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.