Kościerzyna: afiliacja sanktuarium Królowej Rodzin do bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie
15 września 2009 | 17:54 | ks.is Ⓒ Ⓟ
Podczas uroczystej liturgii w Kościerzynie 14 września biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga ogłosił decyzję archiprezbitera Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie o szczególnej duchowej łączności kościerskiego sanktuarium Królowej Rodzin z tą bazyliką.
Od 1610 r. kopia obrazu Salus Populi Romani z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie znajduje się w Kościerzynie. Obraz został sprowadzony w czasach Reformacji, aby umacniał więź Kościołów lokalnych ze Stolicą Apostolską.
W 1998 r. obraz został koronowany koronami papieskimi przez nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Józefa Kowalczyka.
Przygotowano stosowne dokumenty, pismo przewodnie biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi oraz historię sanktuarium kościerskiego opracowaną przez jego kustosza ks. prałata Mariana Szczepińskiego. Osobiście zawiózł on dokumenty do kard. Bernarda Francisa Law, archiprezbitera Bazyliki Matki Bożej Większej.
Intencją starań było zapoczątkowanie głębokiej, duchowej więzi rzymskiej bazyliki z sanktuarium w Kościerzynie, tzw. afiliacja. W wydanym dokumencie, kard. Law napisał o historycznym znaczeniu papieskiej bazyliki. Z włączeniem kościerskiej świątyni do rodziny kościołów szczególnie złączonych z jedną z rzymskich bazylik większych, łączą się dodatkowe odpusty: 5 sierpnia – dzień tytularny bazyliki (tzw. Święto Matki Bożej Śnieżnej), w dniu tytułu kościoła własnego, we wszystkie uroczystości Bogurodzicy Dziewicy Maryi, raz w roku, w dniu wybranym swobodnie przez każdego wiernego a także dla grup pielgrzymkowych, gdy będą przybywać do sanktuarium kościerskiego. Wraz z tą decyzją kościerskie sanktuarium zostało wpisane do wykazu dotyczącym bazyliki, w którym Penitencjaria Apostolska potwierdziła udzielenie Sanktuarium Królowej Rodzin w Kościerzynie wspomnianych odpustów na zawsze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.