Kościerzyna: obchody 800-lecia parafii i 400-lecia obecności obrazu Królowej Rodzin
03 lipca 2010 | 17:56 | is Ⓒ Ⓟ
Podczas uroczystego obchodu 800-lecia parafii św. Trójcy w Kościerzynie 3 czerwca biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga apelował, żeby politycy wykazali się dobrą wolą i urzeczywistniali prawo Boże w prawie stanowionym przez ludzi, a wiernych zachęcał, żeby byli razem z Kościołem i nie ryzykowali „pójścia na manowce”.
Podczas powitania przedstawiciele parafii mówili, że rodziny bardzo potrzebują Boga, żeby się gdzieś nie pogubiły, przyznali, że modlą się dzisiaj szczególnie o miłość i jedność w rodzinach.
Gospodarz spotkania, kustosz sanktuariów maryjnych w Kościerzynie ks. prałat Marian Szczepiński przypomniał, że tegoroczny odpust jest świętowaniem 800 lat istnienia parafii i 400 lat kościerskiego obrazu. „Niech ten czas dzisiejszy będzie znakiem, że mimo ataków na Kościół i kapłanów wiara ocaleje. Niech będzie to czas prawdziwego odrodzenia”.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup Szlaga, który wygłosił kazanie. Kaznodzieja podkreślił, że to wielkie świętowanie jubileuszy i wspomnienie historii ludzi, którzy przez wieki wspomagali funkcjonowanie parafii. Przypomniał, że świętowane jest także 30-lecie "Solidarności", która składa dzisiaj wotum przy Obrazie Królowej Rodzin.
Widać, jak Kościerzyna się rozwinęła, mówił bp Szlaga. Zarówno w wymiarze zewnętrznym, jak i przez fakt, że w ostatnich dziesięcioleciach powstały tu dwa sanktuaria maryjne. To miejsce dorocznych spotkań diecezjalnych w Dniu Młodzieży w Niedzielę Palmową. W tym 800-leciu uczestniczyło każde pokolenie wiernych. Wyraził podziw dla wielu inicjatyw duszpasterskich, które miały miejsce przez wieki, także w zadbaniu o zabytki miasta oraz wdzięczność za wzajemną współpracę między proboszczem parafii a władzami samorządowymi.
Nawiązując do święta Królowej Rodzin, przypomniał kaznodzieja, że ten tytuł Maryi włączył do litanii loretańskiej Jan Paweł II. Podkreślił, że kult Królowej Rodzin powinien jednoczyć nas wokół troski o polskie rodziny i szacunku w nich dla Bożego prawa. Dobra wola rządzących jest warunkiem przekładania prawa Bożego na język prawny, mówił hierarcha. „Niech rodzina będzie miłującą siebie w domu, w środowisku, w którym żyje”.
Bp Szlaga przywołał również patrona dnia, św. Tomasza. Pozostawał on z boku, gdy uczniowie widzieli Pana. Odszedł od swoich wątpliwości, gdy znowu był z Apostołami, z Kościołem, stwierdził. „Bądźmy razem z Kościołem”, apelował kaznodzieja. Łatwo tworzyć hipotezy, plotki, które potem trudno jest odwołać. Niech trwanie z Kościołem ułatwi nam św. Tomasz.
Uroczystości zaczęły się wczoraj i potrwają do środy. Szczególnym wymiar będzie miała niedzielna modlitwa za dzieci oraz matki oczekujące potomstwa. W poniedziałek o 16.00 zostanie odprawiona Msza św. za kapłanów i kleryków, na którą są zaproszeni rodzice osób powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego. W środę modlitwa za chorych.
Od 2009 r. sanktuarium Królowej Rodzin w Kościerzynie jest włączone do grona świątyń, które są w szczególnej duchowej łączności z rzymską bazyliką Santa Maria Maggiore. Od 1610 r. kopia obrazu Salus Populi Romani z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie znajduje się w Kościerzynie. Obraz został sprowadzony w czasach Reformacji, aby umacniał więź Kościołów lokalnych ze Stolicą Apostolską. W 1998 r. obraz został koronowany koronami papieskimi przez nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Józefa Kowalczyka.
Maryja Królowa Rodzin jest patronką miasta. Kościół św. Trójcy jest jednocześnie sanktuarium Królowej Rodzin.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.