Kościół „autokefaliczny” gotów stać się metropolią Konstantynopola
08 czerwca 2015 | 09:51 | kg (KAI/RISU) / br Ⓒ Ⓟ
Niekanoniczny Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny (UAKP) jest gotów zrzec się swej autokefalii i przejść pod jurysdykcję Patriarchatu Konstantynopolskiego na prawach metropolii. Taką prośbę do patriarchy Bartłomieja wystosowali 6 czerwca w Kijowie delegaci na V Sobór Lokalny, który wcześniej wybrał nowego zwierzchnika tego Kościoła w osobie metropolity Makarego.
Autorzy oświadczenia są przekonani, że w składzie Patriarchatu UAKP nie utraci swej „wielkiej i męczeńskiej” historii.
„Sobór Lokalny w obliczu Matki-Kościoła Konstantynopolskiego, w imieniu całej pełni naszego Kościoła, zwraca się do Waszej Świątobliwości z prośbą, aby – odrzucając wszelkie uprzedzenia – odnowić sprawiedliwość dziejową, przyjmując nasz Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny do Patriarchatu Ekumenicznego na prawach ustroju samorządnego, jaki miał on do czasu przyłączenia go w 1686 do Kościoła Moskiewskiego” – głosi przesłanie soborowe.
Jego autorzy podkreślają, że umożliwi to milionom prawosławnych Ukraińców wejść we wspólnotę modlitewną i eucharystyczna ze światowym prawosławiem, gdyż „brak takiej jedności odbija się zgubnie na ich stanie duchowym”.
Delegaci soborowi są zdania, że odnowienie metropolii kijowskiej stanie się wzorcem organizowania życia kanonicznego na Ukrainie. Przygotowali nawet szereg punktów, dzięki którym UAKP i Konstantynopol mogłyby wcielić w życie to „błogosławione” marzenie. Znalazło się wśród nich otwarcie w Kijowie lub we Lwowie przedstawicielstwa Patriarchatu Konstantynopolskiego.
„Rozwiązując problemy UAKP, nie wyrzekamy się jednocześnie wielkiej i męczeńskiej historii i tradycji naszego Kościoła. Niezmienny pozostaje też jego strategiczny cel, jakim jest budowa zjednoczonego kanonicznego lokalnego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego” – stwierdza dokument Soboru UAKP.
Kościół „autokefaliczny” jest jednym z trzech istniejących na Ukrainie Kościołów prawosławnych i jednym z dwóch niekanonicznych (drugim jest Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego – UKP PK), czyli nieuznawanych przez świat prawosławny, a zarazem najmniejszym z nich.
Według stanu na 1 stycznia br. liczy on ponad 1,2 tys. wspólnot (w tym 1190 parafii), 13 klasztorów, ponad 700 księży, prowadzi 7 szkół i innych placówek teologicznych z ponad 140 studentami, 305 szkółek niedzielnych i wydaje 6 czasopism. Od dwóch miesięcy trwają rozmowy nt. zjednoczenia UAKP i Patriarchatu Kijowskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.