Drukuj Powrót do artykułu

Kościół chce zupełnego zakazu broni atomowej

09 września 2018 | 09:13 | vaticannews.va / mip | Nowy Jork Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. United Nations Photo

Watykan wzywał do zupełnego zakazu broni atomowej od początku ery atomu – mówił w Nowym Jorku stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ z okazji obchodzonego wczoraj Światowego Dnia przeciw Testom Atomowym.

Abp Bernardito Auza zwrócił uwagę, że już w lutym 1943 r., na dwa i pół roku przed pierwszym w historii naziemnym testem atomowym (Trinity test) głębokie wyrazy zaniepokojenia tematem wyrażał papież Pius XII. Po Hiroszimie i Nagasaki wezwał on do natychmiastowego zakazu prowadzenia walk z użyciem broni atomowej. Dziś Stolica Apostolska powtarza wołanie ludzkości o bycie wolnym od widma wojny atomowej – mówił hierarcha.

Watykański dyplomata podkreślił potrzebę natychmiastowego wejścia w życie Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową, który pierwsze państwa podpisały już w 1996 r. W chwili obecnej jest on sygnowany przez 183 kraje, co pokazuje, że większość chce położyć kres testom atomowym. Podpisanie traktatu jest nie tylko zobowiązaniem prawnym, ale także kamieniem węgielnym pod budowę wzajemnego zaufania – wskazał abp Auza.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.